Wyniki badania tarczycy u 18-latki

Witam. Ostatnio robiłam badania tarczycy: TSH wynosi 4,93 ; ATPO i ATG w normie, ft3 i ft4 również jest prawidłowe. Tarczyca ma nastepujace wymiary: płat prawy 32x10x10 (5ml), lewy 35x11x9 (8ml), ciesn grubości około 3mm. Co oznaczają takie wyniki?

Dzień dobry. Nie podała Pani norm dla laboratorium, w którym wykonywane były wyniki. Normy dla TSH są różne w zależności m.in.od stosownej przez laboratorium metody oznaczania. TSH jak na Pani wiek jest za wysokie, średnie TSH dla Pani grupy wiekowej wynosi ok. 1,5. Jeśli jednak dobrze się Pani czuje i nie planuje Pani ciąży, to nie ma konieczności leczenia. Jeśli ma Pani objawy niedoczynności tarczycy lub planuje Pani ciąże, to warto zgłosić się do endokrynologa, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu Pani zaleci odpowiednie postępowanie. Tarczyca jest prawidłowej wielkości. Lewy płat jest nieco większy, ale płaty tarczycy nie są nigdy identycznej wielkości, więc nie ma się Pani czym martwić :)

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz