Wyniki badania w kierunku krztuśca

Proszę o interpretacje wyników na krztuśca.Mam 31 lat. Od 4 tyg suchy kaszel napady duszącego kaszlu aż do wymiotów. Igg >200 IU/ml a Igm 0,27 ? Z góry dziękuję za odpowiedz

Lek. Tomasz Budlewski

Bez podania norm obowiązujących w danym laboratorium nie można się wypowiedzieć. Niskie wynik w IgM oznacza brak świeżego zakażania, natomiast wynik w IgG świadczy o dawniejszym kontakcie z drobnoustrojem