Wyniki badania w kierunku lambliozy u dzieci

Wyniki córki 5.5 lat na poziom przeciwciał anty - Giardia lamblia: IgM - 1:32 (dodatni), IgG - 1:32 (dodatni), badanie z kału nic nie wykazało. Wyniki syna 2 lata: IgM <1:16 (ujemny), IgG - 1:32 (dodatni), badanie z kału nic nie wykazało. Czy dzieci są lub były chore? Jeżeli tak to czy można lambliozę leczyć Vermoxem? Czy należy leczyc całą rodzinę?

Witam,
Wg tych badań Pana dzieci zakaziły się Giardią Lamblią. Ujemny wynik IgM u syna sugeruje, że przebył on już aktywną postać choroby. Przeciwciała IgG mogą utrzymywać się jeszcze długi czas po zakończeniu choroby.
Obowiązkowo należy wykonać testy na obecność tego pierwotniaka u całej rodziny. Najlepsze są testy badające antygen G. Lamblii z kału. Badanie z kału na obecność cyst czy trofozoitów nie jest tak dokładne jak na antygeny. Aktualnie zalecanym lekiem jest metronidazol przez 5-10 dni. Leczy się tylko zakażonych członków rodziny.