Wyniki hormonów tarczycy w 26. tygodniu ciąży
Witam,jestem w 26 tc i o to moje wyniki TSH 3,66 przy normie laboratorium 0,38-5,33,fT4 0,54 (0,61-1,12),fT3 3,17 (2,5-3,9). Wg lek ginekologa mam lekką niedoczynność tarczycy i przepisał mi minimalną dawkę Euthytoxu żeby do konca ciąży brać. Potrzebuję konsultacji endokrynologia aby niepotrzebnie nie zażywać lęku. Przed ciążą badania były ok dopiero na początku czerwca takie wyszły. Proszę o radę czy wykupić lek i zażywać czy nie.

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Dzień dobry,
Decyzja Pani ginekologa jest jak najbardziej uzasadniona. Według obowiązujących wytycznych Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego zaleca się, aby kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży - niezależnie od trymestru utrzymywały wartości TSH < 2,5. (Optymalnie ok 1-1,5). Tak więc proszę zastosować się do zaleceń lub skonsultować ze swoim endokrynologiem, czy dawka jest właściwie dobrana. W ciąży proszę raz w miesiącu oznaczać TSH, ew. dodatkowo obwodowe hormony, a przynajmniej fT4 w przypadku gorszego samopoczucia. Badanie powinno być wykonane 24 h od przyjęcia ostatniej dawki Euthyroxu, a lek w dniu badania może Pani połknąć tuż po pobraniu krwi.
Pozdrawiam serdecznie.
Marek Derkacz