Wypisanie tabletek antykoncepcyjnych

Dzisiaj byłam na wizycie u lekarza ginekologa w sprawie przepisania tabletek antykoncepcyjnych, gdyż chcę zacząź współżyć (rocznikowo mam 18 lat, do których zostało mi 6 miesięcy). Lekarz wypisał skierowania na badania, które muszę zrobić i stwierdził, że prawnie nie może przepisać mi tabletek, gdyż muszę przyjść z rodzicem oraz ze zrobionymi badaniami. Jak to jest z tym prawem, czy wizyta z rodzicem nie obowiązuje do 16 roku życia? Dodam, iż mam za soba kilka wizyt u ginekologa tylko, że w innej sprawie, z rodzicem, oraz mam napisaną zgodę na możliwość wykonywania wszelkich badań bez rodzica. Czy mam szukać dalej lekarza, który mi wypisze tabletki, czy zapisać się prywartnie i skłamać odnośnie wieku, bo innego rozwiązania nie widzę?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Według prawa w przypadku leczenia (oraz wykonywania badań) dziecka do 16 roku życia, lekarz musi uzyskać zgodę opiekuna prawnego (rodzice).  W przypadku osób w wieku 16-18 lat, lekarz musi uzyskać zgodę zarówno opiekuna prawnego, jak i tej osoby w wieku 16-18 lat. Zgoda tylko jednej z tych osób nie wystarczy. Rodzice wyrazili pisemną zgodę na wykonywanie badań, a nie na kurację lekami, które przecież mają mnóstwo działań niepożądanych. Oczekuje Pani, że będę namawiać Panią do kłamania lekarzowi w sprawie swojego wieku? Przecież nie mogę robić takich rzeczy!

Pozdrawiam!