Wypróżnianie się w bieliznę 5-latka

witam mam 5 letniego synka który chodzi do przedszkola, jest zdrowym dobrze rozwijającym sie dzieckiem, swoje potrzeby fizjologiczne załatwiwł samodzielnie w toalecie ale od 3 tygodni zaczoł robic kupke w majteczki zdarza sie mu to 2-3 razy dziennie w małych ilosciach. co mogło byc przyczyną takiego zachowania i jak mu pomuc zeby wszystko wróciło do normy. Prosze o pilmą pomoc.Pozdrawiam

Witam. Brudzenie bielizny stolcem może wynikać z zaparć. Być może dieta dziecka w ostatnim czasie obfitowała w potrawy o właściwościach zapierających i wzdymających. Proszę spróbować podawać dziecku syrop z laktulozą i dbać aby wypijało dużą ilość, niesłodkich, niegazowanych płynów. Jeśli tego typu zabiegi nie pomogą konieczna będzie wizyta u pediatry.

Witam, problem może dotyczyć aktualnych wydarzeń w rodzinie. Np. robienie kupki w majtki może wiązać się z reakcją na zbyt trudną dla dziecka sytuacją, frustrującą, pojawia się regres, wycofanie się do zachowań dziecka w pieluchach, co może wynikać z potrzeby szczególnej bliskości z mamą. Jest to okres edypalny, syn rywalizuje z ojcem o miłość matki. Czując się odrzuconym może wycofać się do okresu, który zna i czuł się bezpieczny. A być może to sprawa gastryczna, początki zespołu jelita drażliwego, zmniejszenie napięcia mięśniowego. Myślę, że nie co czekać i gdybać, pomóc dziecku może właściwy specjalista, gastrolog, psycholog dziecięcy i łagodna dieta. Pozdrawiam