Kłopoty z wypróżnianiem u siedmiolatka - co jest przyczyną?

Dzień dobry , mam synka siedem lat. Problemem jest brudzenie majteczek, które zdarza się praktycznie codziennie. Mały zaczyna robić kupkę w majteczkach a kończy w toalecie. Próbowałam zakazów, nagród, zmiana w diecie na dużą ilość błonnika, mało słodyczy, herbatki ziołowe na pracę jelit, ale nic nie pomaga. Synek też już ma dość i widzę, że jest bardzo smutny jak po raz kolejny zdarzy mu się mieć brudne majteczki. Nie mam pojęcia co dalej robić. Proszę o poradę. Miał robione badanie krwi, nie wyszło nic co byłoby niepokojące. W wieku czterech lat miał badania endokrynologiczne, krew i kontrola lekarza, ale też wyszło wszystko w porządku. Proszę o odpowiedź. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Brudzenie bielizny przez dziecko jest częstym objawem zaparć stolca u dzieci.
Bardzo dobrze, że próbowała Pani zmian w żywieniu a także podejścia psychologicznego. Niewłaściwa dieta jest dosyć częstą przyczyną zaparć, a podłoże psychogenne jest równie częstą przyczyną szczególnie jeśli pojawia się stresująca sytuacja dla dziecka, np. nowa szkoła, nowe otoczenie w którym nie czuje się bezpiecznie. Warto jeszcze raz przeanalizować takie czynniki.

Jednymi z najczęstszych przyczyn organicznych są choroby układu pokarmowego, a szczególnie dotyczące jelita grubego. Warto zbadać dziecko także w tym kierunku. Konieczne może być dokładne badanie gastroenterologiczne (włącznie z badaniem per rectum) a także ewentualne badania obrazowe.

Nie należy stosować leków przeczyszczających o działaniu drażniącym na sploty nerwowe w jelitach. Dopuszczalne mogą być leki o działaniu osmotycznym, także preparaty błonnika.

Proponuję skonsultować problem z gastroenterologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl