Wyrywanie zęba mądrości a karmienie piersią

Witam serdecznie, mam kłopot ponieważ muszę wyrwać chirurgicznie zęba mądrości,a karmię piersią 10 miesięcznego Synka. Problem w tym,że po zabiegu muszę stosowac silne leki przeciwbólowe np. ketonal i antybiotyk - clindamecynę, bądź penicylinę. Stąd pytanie - czy dam radę karmić przez te kilka dni po zabiegu zażywając leki? Jeśli tak to,który antybiotyk jest bezpieczniejszy dla dziecka? Chciałabym jeszcze pokarmić dziecko kilka miesięcy bo widzę,że tego potrzebuje, a ząb dokucza coraz mocniej.

Witam.
W czasie karmienia piersią nie należy stosować ketonalu (ketoprofenu).
Względnie przeciwwskazane jest również stosowanie klindamycyny.
Z penicylin bezpieczna, mimo że przenika do pokarmu kobiecego, jest amoksycylina- sama lub z kwasem klawulanowym oraz fenoksymetylopenicylina.
Te antybiotyki można całkiem bezpiecznie stosować w okresie karmienia piersią.
Natomiast z leków przeciwbólowych można stosować ibuprofen, paracetamol lub pyralginę.

Jeśli usunięcie zęba mądrości jest zabiegiem planowanym ( tzn nie ma obecnie dolegliwości utrudniających Pani życie codzienne ) lepiej wstrzymać się do czasu, kiedy przestanie Pani karmić piersią.