Wysoka proklaktyna i wynik progesteronu u 21-latki

Mam na imię Agata i mam 21 lat. Od roku walczę z wysoką prolaktyna. Dziś odebrałam badania i mój wynik przy normie 102-496 wynosi 1175 ulU/ml. Dodatkowo endokrynolog zalecił badanie przy tym progesteronu wynosi on 4,71 nmol/l [faza folik. 0,6-4,7, faza owulacyjna 2,4-9,4, faza lutealna 5,3-86. Miesiączki mam od niedawna regularne dzięki Dostinex. Czemu wyniki są wysokie?

Witam,

Czy miała Pani wykonany test z metoclopramiedem. Warto ocenić wzost stężenie PRL w teście. Przy umiarkowanym 6 krtony świadczy o hiperprolaktynemii czynnościowej. W przypadku objawów zaleca się leki dopaminergiczne przez 3-6 mies. , po czym ocenia się wyniki leczenia. Pani bierze Dostinex, który należy do leków z tej grupy. Warto więc za jakiś czas, np. za 2 miesiące skontrolować czy stężenie RPL spadło do wartości prawidłowych. Jeśli planowałaby Pani test z metoclopramidem, to należałoby na jakiś czas odstawić Dostinex. Progesteron jest właściwie w górnej normie, więc jeśli nie ma Pani obrzęków,to nie ma powodu do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz