Wysoki poziom AspAT i amylazy

Od 6 mies. mam wysoki poziom AspAT, to znaczy 150, i amylazę 133, przez jakiś czas przyjmowałam K***, C*** 20, E***, miałam robione badanie usg jamy brzusznej - wszystko dobrze, a także gastroskopię - wszystko prawidłowo, oraz badanie kału na pasożyty - też wynik dobry. Cały czas czuję ból po lewej stronie, tak jakby to była trzustka. Nie mogę nic zjeść tłustego, odgrzewanego i surowych warzyw i owoców. Staram się być na diecie. Czemu wyniki AspAT i amylazy są ciągle takie same lub wyższe niż poprzednie?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przedstawione informacje są zbyt skromne, by móc wnioskować o przyczynie nieprawidłowych wyników. Oznaczenia aktywności powyższych dwóch enzymów są dość niespecyficzne, gdyż ich wzrost może występować w wielu różnych zaburzeniach. Należą tu m.in. choroby trzustki, wątroby, ślinianek, nerek, przewodu pokarmowego, niektóre choroby rozrostowe, alkoholizm, niektóre choroby autoimmunologioczne. Konieczne jest rozszerzenie diagnostyki oraz oparcie jej na informacjach z wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego, uzupełnionych następnie odpowiednimi badaniami dodatkowymi.

Pozdrawiam