Dlaczego mam podwyższony poziom amylazy?

Mam nieznaczną hiperkaliemię (5,51) i podwyższoną amylazę (145). Mam napadowe uczucia wdychania powietrza bez tlenu, częste zawroty głowy, nudności. Mam też refluks od 2 lat, ale nigdy nie miałam duszności. Usg ok i inne badania. Poza tym nawracające grzybice pochwy mimo leczenia. Choruję na boreliozę (rumien 14 lat temu, nie leczona) i mam podejrzenie chorób autoimmunologicznych, insulinoopornosc i subkliniczna niedoczynność tarczycy. Ciągle mi zimno, dreszcze, od wiosny do jesieni to dramat. Tomograf miałam 2 lata temu, wyszła powiększona trzustka, ale taka moja budowa. Gastroskopia ok oprócz diagnozy Nerd. Miałam przewlekłe zapalenia pęcherza, ale wyniki są ok, ciśnienie raczej niskie. Z czego mogą być takie wartości? Mój lekarz nie umie odpowiedzieć.
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania. To bardzo ważne postępowanie profilaktyczne, aby w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości.

Możliwe, że obecne przewlekłe schorzenie, jakim jest borelioza przyczyniła się do podwyższonej amylazy oraz wapnia w surowicy krwi. Jednakże warto wykonać dalszą diagnostykę, aby móc wykluczyć inne choroby.

Przyczyn podwyższonej amylazy należy przede wszystkim szukać w chorobach trzustki oraz w zaburzeniach metabolicznych. Zwiększona wartość tego enzymu mogłaby wynikać z cukrzycy, kwasicy ketonowej, chorobach żołądka oraz jelit. Zdarza się również sytuacja, że amylaza wzrasta przy niektórych chorobach autoimmunologicznych.

Zalecamy w miarę możliwości wykonanie USG jamy brzusznej oraz tomografii komputerowej wraz z kontrastem. Taki obraz pozwoli na dokładniejszą ocenę trzustki. Każdy wynik powinien następnie skonsultować lekarz gastrolog lub endokrynolog, który będzie mógł podjąć decyzję o dalszych krokach.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/amylaza-we-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/amylaza-w-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-trzustki

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-trzustki-charakterystyka-narzadu-rodzaje-chorob-i-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty