Dlaczego mam te bóle pleców i wątroby?

Witam od kilku dni bolą mnie plecy i okolice wątroby. W 2011 roku miałam cholecystektomie a teraz po wielu latach pojawiła mi się pneumobilia w okolicy usunięcia woreczka . Dodatkowo zrobiłam badania z krwi i mam za niską amylazę bo ma na poziomie 18- 20 wyniki z 2 różnych laboratoriów. Czy to niebezpieczne? Dodatkowo mam lekko podwyższony kwas moczowy wynik 5,9 proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie niepokojące objawy bólowe. Takie dolegliwości mogą mieć różne przyczyny, ale każdy taki sygnał, należałoby skonsultować z lekarzem.

Ból w okolicach wątroby promieniujący na tylną część pleców może wskazywać na problemy z wątrobą oraz drogami żółciowymi. Bardzo istotne jest, czy występują przy tym inne dolegliwości, jak zażółcenie skóry i białek oka, nudności, wymioty, niestrawność, ciemniejsza barwa moczu, osłabienie, czy nagła utrata wagi.

Wątroba sama w sobie nie boli, tylko powiększając się, uciska sąsiadujące obok tkanki. Odczuwalny ból ma zazwyczaj charakter uciskowy lub kłujący. Takie objawy mogą pojawiać się między innymi po posiłku, po przyjętych lekach, po alkoholu, a także pod wpływem czynników stresogennych.

Dolegliwości, o których Pani pisze mogą wskazywać na choroby wątroby wynikające z jej stłuszczenia, zapalenia wątroby, przy chorobach wirusowych tego narządu, przy marskości oraz chorobach nowotworowych.

Obniżony poziom amylazy mógłby świadczyć o chorobach trzustki, jednakże nie jest to mocno zmniejszona wartość. Natomiast podwyższona zawartość kwasu moczowego w surowicy krwi mogła wskazywać na problemy z nerkami, kolkę nerkową, a wartość taka często manifestuje się bólem pleców w okolicach lędźwiowej.

Z racji odległości trudno jest wskazać przyczynę Pani dolegliwości, dlatego zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem, który zdecyduje o dalszej diagnostyce. Przydatne mogłoby okazać się wykonanie badania USG jamy brzusznej lub też tomografii tego obszaru ciała, a także określenie poziomu prób wątrobowych, GGTP, kreatyniny i mocznika w surowicy krwi.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kwas-moczowy-we-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/amylaza-we-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/bol-watroby-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.