Dlaczego mam te wahania w morfologii?

Od pewnego czasu (około 2 lat) w morfologii krwi mam podwyższone limfocyty i monocyty oraz obniżone neutrofile. Pozostałe badania w normie. Samopoczucie wskazuje na kliniczne objawy niedoczynności tarczycy (panel tarczycowy Ok- problem w konwersji ft3/ft4 - opinia dietetyka chociaż ginekolog o specjalizacji endokrynolog stwierdził że to nie problem), suchość skóry, mgła myślowa, ciągle zmęczenie. Dodatkowo stres… występowały niedobory wit d, żelaza, ferrytyny ale obecnie wyniki polepszyły się na skutek diety i suplementacji. Czy te przekroczenia lub niedobory w morfologii mogą wskazywać na jakieś głębsze problemy i do jakiego specjalisty się ewentualnie udać?
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, gdyż to bardzo ważna profilaktyka w kierunku wielu chorób. Analiza parametrów krwi pozwala na dokładniejsza ocenę stanu zdrowia oraz wszelkich nieprawidłowości zachodzących w organizmie.

Nie wspomniała Pani, jak duże są wartości podwyższonych i obniżonych wskaźników oraz jak długo utrzymują się pewne objawy somatyczne.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że zwiększony poziom limfocytów oraz monocytów z równoczesnym obniżeniem neutrocytów, mógłby wskazywać na występowanie przewlekłego zakażenia bakteryjnego w organizmie. Gdyby była sytuacja odwrotna – za dużo neutrocytów, a za mała wartość limfocytów, wtedy można byłoby sugerować zakażenia wirusowe.

W omawianym przypadku, podane wartości powyżej normy referencyjnej mogłyby wskazywać na takie przypadłości, jak: wrzodziejące zapalenie jelit, chorobę Leśniowskiego – Crohna, zapaleniu naczyń, a także nadczynności tarczycy. Często zdarza się, że przyjmowanie na stałe niektórych leków powoduje taki obraz morfologii.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie określić przyczynę takiego stanu rzeczy. Zalecamy, więc wizytę u lekarza hematologa. Specjalista prawdopodobnie zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki, aby pomóc odnaleźć przyczynę takich podwyższonych wartości i wdrożyć właściwe leczenie.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/limfocyty-normy

https://zdrowie.parenting.pl/podwyzszone-limfocyty-rola-w-organizmie-normy-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/neutropenia-czesty-efekt-uboczny-stosowania-wielu-lekow

https://portal.abczdrowie.pl/monocytoza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty