Dlaczego mam te wahania w morfologii?

Od pewnego czasu (około 2 lat) w morfologii krwi mam podwyższone limfocyty i monocyty oraz obniżone neutrofile. Pozostałe badania w normie. Samopoczucie wskazuje na kliniczne objawy niedoczynności tarczycy (panel tarczycowy Ok- problem w konwersji ft3/ft4 - opinia dietetyka chociaż ginekolog o specjalizacji endokrynolog stwierdził że to nie problem), suchość skóry, mgła myślowa, ciągle zmęczenie. Dodatkowo stres… występowały niedobory wit d, żelaza, ferrytyny ale obecnie wyniki polepszyły się na skutek diety i suplementacji. Czy te przekroczenia lub niedobory w morfologii mogą wskazywać na jakieś głębsze problemy i do jakiego specjalisty się ewentualnie udać?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, gdyż to bardzo ważna profilaktyka w kierunku wielu chorób. Analiza parametrów krwi pozwala na dokładniejsza ocenę stanu zdrowia oraz wszelkich nieprawidłowości zachodzących w organizmie.

Nie wspomniała Pani, jak duże są wartości podwyższonych i obniżonych wskaźników oraz jak długo utrzymują się pewne objawy somatyczne.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że zwiększony poziom limfocytów oraz monocytów z równoczesnym obniżeniem neutrocytów, mógłby wskazywać na występowanie przewlekłego zakażenia bakteryjnego w organizmie. Gdyby była sytuacja odwrotna – za dużo neutrocytów, a za mała wartość limfocytów, wtedy można byłoby sugerować zakażenia wirusowe.

W omawianym przypadku, podane wartości powyżej normy referencyjnej mogłyby wskazywać na takie przypadłości, jak: wrzodziejące zapalenie jelit, chorobę Leśniowskiego – Crohna, zapaleniu naczyń, a także nadczynności tarczycy. Często zdarza się, że przyjmowanie na stałe niektórych leków powoduje taki obraz morfologii.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie określić przyczynę takiego stanu rzeczy. Zalecamy, więc wizytę u lekarza hematologa. Specjalista prawdopodobnie zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki, aby pomóc odnaleźć przyczynę takich podwyższonych wartości i wdrożyć właściwe leczenie.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/limfocyty-normy

https://zdrowie.parenting.pl/podwyzszone-limfocyty-rola-w-organizmie-normy-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/neutropenia-czesty-efekt-uboczny-stosowania-wielu-lekow

https://portal.abczdrowie.pl/monocytoza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.