Dlaczego lekarz skierował mnie do hematologa?

Dzień dobry, Proszę o opinię. Mam obniżona odporność od paru miesięcy, w związku z tym przy kolejnej infekcji zrobiłam sobie podstawowe badania. Proszę o interpretację. Kobieta, lat 30. Ogólnie zdrowa, leczy się tylko u alergologa. Oto wyniki, podaję tylko odchylenia, w nawiasie normy: Leukocyty (WBC) 3.99 (4-10) MCH 31.3 (27-31) Neutrocyty 1.3 (1.7-7.2) Eozynocyty 0.01 (0.02-0.5) Neutrocyty % 32.7 (40-73) Limfocyty % 49.4 (20-45) Monocyty % 17.1 (2-11) Eozynocyty% 0.28 (0.8-6) Mocz i AST w normie wszystkie wartości. Pytam, bo lekarz na podstawie tak niewielkich odchyleń skierował mnie do hematologa. Czy miał ku temu podstawy? Dziękuję bardzo za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badania krwi, aby sprawdzić przyczynę przewlekłych infekcji oraz skontrolować ogólny stan organizmu i wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Na podstawie przedstawionych wyników badań, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wystąpiła u Pani leuko- i neutropenia połączona ze wzrostem poziomu limfocytów oraz monocytów, przy równoczesnym spadkiem wartości eozynocytów.

Zaobserwować można spadek poziomu neutrocytów, a nieznaczny wzrost limfocytów i monocytów. Świadczyć to mogłoby o obniżeniu odporności, wywołanym między innymi pewnym stanem zapalnym, infekcją wirusową lub chorobą autoimmunologiczną.

Lekarz rodzinny prawidłowo postąpił kierując Panią do lekarza hematologa. Specjalista będzie mógł konkretnie ocenić Pani stan zdrowia oraz przyczynę licznych infekcji, a także odchylenia niektórych parametrów krwi. Prawdopodobnie, lekarz zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki, między innymi o badania obrazowe węzłów chłonnych i jamy brzusznej, jak i innych czynników z krwi.

Zalecamy, zatem skonsultować się z lekarzem hematologiem, aby móc być pod obserwacją lekarską. Specjalista doradzi również, jak podnieść odporność, aby móc mniej chorować.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/leukopenia-czym-jest

https://zdrowie.parenting.pl/leukopenia

https://portal.abczdrowie.pl/limfocytoza

https://portal.abczdrowie.pl/monocytoza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.