Wysokie OB w wyniku badania krwi

Mam 29 lat ostatnio robilam badania krwi i wykazalo mi ze mam wysokie ob 41
29 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. OB staje się przyspieszone w różnych stanach chorobowych zaburzających proporcje składu białkowego surowicy, lub zmieniających strukturę krwinek czerwonych. Najczęściej są to różnego rodzaju stany zapalne, zarówno ostre jak i przewlekłe. Przyczyny podwyższenia OB mogą być zupełnie banalne, jak próchnica zębów czy nieżyt nosa, ale mogą też być bardzo poważne, jak w przypadku zapaleń stawów, gorączki reumatycznej, czy posocznicy. OB wzrasta także przy różnego rodzaju chorobach krwi, schorzeniach autoimmunologicznych, przy oparzeniach lub odmrożeniach, po zatruciach niektórymi lekami oraz w czasie miesiączki. Kluczowy jest całościowy obraz morfologii krwi.