Wystające kręgi w dolnej części kręgosłupa
Dzień dobry. Mam 26 lat, ostatnio w dolnych częściach kręgosłupa zauważyłam wystające kręgi (zawsze wystawały, teraz dosyć mocno, wpijają się w krzesło, ocierają, całe są posiniaczone). Mam pracę biurową, nie fizyczną. Zrobiłam rtg kręgosłupa lędzwiowego i w opisie jest: Lumbalizacja S1. Zniesiona lordoza lędźwiowa. Czy to trzeba jakoś leczyć, czy może po prostu można sobie z tym funkcjonować? Co to właściwie jest? Z góry dziękuję za przybliżenie tematu.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Zniesienie lordozy lędźwiowej to zanik fizjologicznego wygięcia kręgosłupa do przodu, prawdopodobnie wynika ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.
Lumbalizacja jest wadą wrodzoną, która polega na pełnym lub częściowym braku zrostu kości krzyżowej. Jeśli odczuwa Pani dolegliwości bólowe miednicy lub kręgosłupa wskazana jest wizyta u neurologa, który skieruje Panią na rehabilitację. Poza tym należy unikać przeciążeń kręgosłupa związanych z dźwiganiem ciężarów czy długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Zalecana jest również redukcja ewentualnej nadwagi i unikanie butów na bardzo wysokich obcasach.