Wysuwanie języka a oddychanie

witam.mam nawyk nasuwania językiem na przednie zęby co skutkuje wysuwaniem żuchwy do przodu szczególnie gdy coś ogladam,oddychalm tez wtedy ustami.Jak sie tego oduczyc?czy są na to cwiczenia albo jakieś aparaty na unieruchomienie jezyka?

Aleksander Ropielewski

Nie ma specjalnych aparatów, natomiast bardzo skuteczna jest w tym celu terapia behawioralna. Zakładam, że przyczyną nie jest defekt anatomiczny, który wymusza oddychanie ustami zamiast przez nos.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, proszę skonsyltować się ze specjalistą w dziedzinie ortodoncji, który udzieli wskazówek odnośnie postępowania. Pozdrawiam