Jaka jest skuteczność aparatów ortodontycznych?

Jaka jest skuteczność aparatów ortodontycznych? Czy każdemu pomagają?

Podstawą skuteczności jest właściwa diagnoza i plan leczenia. Aparat ortodontyczny to nie jedno uniwersalne urządzenie, naprawiające wszystko taśmowo. Każdy kandydat na leczenie powinien być zbadany pod kątem istniejących wad - czynnościowej (postawa, stawy, zaburzenia odporności i metabolizmu, stan zdrowia całej jamy ustnej itd.), kostnej i zębowej. Badania powinny być potwierdzone pomiarami cefalometrycznymi na zdjęciach RTG. Wtedy dopiero po przeanalizowaniu całej sytuacji można podjąć się planowania i rokowań co do możliwych efektów leczenia.

Skuteczność aparatów ortodontycznych zależy od rodzaju wady: im mniejsza wada - tym lepszy efekt. Stałe aparaty są bardzo skuteczne, uzyskane efekty są b.zadowalające.

pozdrawiam

Witam.
Najczęstszym powodem są zaburzenia w czynności wysuwania żuchwy. Powstają wtedy tzw. tyłozgryzy, które stanowią 70 proc. wszystkich wad. W tyłozgryzie, jak sama nazwa wskazuje, dolny łuk zębowy jest w stosunku do łuku górnego przesunięty do tyłu, zęby dolne są cofnięte. Blisko 3 proc. wad zaliczamy do grupy przodozgryzu, czyli łuk dolny, wysunięty jest do przodu. Następna grupa wad polega na asymetrii w zwieraniu się łuków zębowych. Na połowie łuku zęby dolne zachodzą na zęby górne, a po drugiej stronie wszystko jest w porządku.Są to wady poprzeczne, czyli zgryzy krzyżowe.Kolejna grupa wad polega na tym, że zęby nie schodzą się na pewnym odcinku. Między powierzchniami żującymi lub brzegami siecznymi jest szpara - są to tzw. zgryzy otwarte. W rzeczywistości nie ma wad w postaci "czystej", tak jak je tutaj scharakteryzowaliśmy. U pacjentów rozpoznajemy wady złożone, ale przed rozpoczęciem leczenia musimy wybrać tę wadę, która jest wiodąca. W planie leczenia trzeba jednak uwzględnić wszystkie etapy i korekty krok po kroku. Jest to niezwykle trudne i skomplikowane. Co do skuteczności - wszystko zależy od rodzaju wady, jeśli jest to zwykłe stłoczenie zębów skuteczność jest 100%, jeśli mamy np. zbyt dużą żuchwę aparat nie pomoże w żadnym stopniu.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Aparaty mają na celu zmienić położenie zębów, w większości przypadków zakładane w celach estetycznej poprawy uśmiechu. Po założeniu aparatu zęby zawsze będą zmieniały położenie w zależności od zastosowanej siły na aparacie. Należy przeprowadzić dokładną diagnostykę ortodontyczną przed założeniem aparatu z uwzględnieniem Pana oczekiwań z nim związanych.