Jak będzie wyglądało leczenie ortodontyczne?

Nigdy nie byłam u ortodonty co wynikało z nie chęci wizualnej do aparatu ortodontycznego. Podejrzewam u siebie zgryz głęboki, ponieważ mój górny łuk zębowy nachodzi w dużym stopniu na dolny oraz moje przednie zęby są cofnięte, przy zamykaniu szczęki ocierają się o dolne. Dodatkowo mam stwierdzony bruksizm. Moja szczęka jest asymetryczna. Czy bez zdjęcia rentgenowskiego lekarz jest w stanie określić możliwości naprostowania moich zębów? Możliwości moich korzeni zębów do ich wyprostowania? Czy też bez takiego zdjęcia nie jest wstanie tego stwierdzić? Czy przy tej wadzie można wyprostować tylko zęby przednie? Czy najczęściej potrzebuję ona przestawienia wszystkich zębów ,a wyprostowanie tylko przednich uszkodziło by łączenie się tylnich? Oczywiście wiem że do głębszej analizy jest potrzebna osobista konsultacja.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani wątpliwości związane z leczeniem ortodontycznym. Jednakże w razie wątpliwości zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem ortodontą. Tylko specjalista będzie w stanie wyjaśnić Pani cały proces leczenia, procedury oraz rodzaj aparatu.

Z racji odległości oraz braku możliwości przeprowadzenia wywiadu oraz badania przedmiotowego, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani problem oraz wskazać właściwy kierunek leczenia.

Zgryz głęboki jest wadą wymagającą leczenia, gdyż oprócz problemów estetycznych może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie na przykład podczas żucia i gryzienia.

Taki rodzaj wady często wymaga usunięcia zębów, czy nawet zabiegu chirurgicznego, jednak o takim postępowaniu może zadecydować wyłącznie specjalista chirurgii szczękowej i ortodonta.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zgryz-gleboki

https://portal.abczdrowie.pl/zgryz-charakterystyka-wady-zgryzu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.