Dzień dobry,
Przesuwanie się zębów to proces bardzo złożony, związany z przebudową kości. Dlatego pierwsze efekty nie są widoczne od razu. Jednocześnie powolny ruch jest dużo zdrowszy dla zębów i kości, a równomierne i małe siły działają skuteczniej. Dlatego lekarz ortodonta doradził aparat samoligaturujący. Aparat działa na pewno i już za kilka dni będzie mógł Pan zauważyć pierwsze zmiany. Serdecznie pozdrawiam, Urszula Jarosz
Aparat stały w zależności od wady jest leczeniem ortodontycznym długoterminowym. W pierwszym okresie po założeniu jego obecność i siły działające są odczuwalne najbardziej, potem następuje stabilizacja. Najlepszym adresatem pytań odnośnie szczegółów jest lekarz ortodonta, który zakładał Panu aparat.
Witam serdecznie,
Leczenie ortodontyczne jest procesem powolnym i często ciężko zauważyć zmiany, szczególnie, że własne zęby widzimy codziennie, więc nie rzuca się to nam aż tak bardzo w oczy. Nie jest wskazane zbyt szybkie przesuwanie zębów, ponieważ może to spowodować zaniki kości i/lub resorpcję zębów.
Przy leczeniu ortodontycznym należy być cierpliwym i sumiennie stosować się do zaleceń lekarza. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, powinniśmy bezpośrednio pytać ortodonty prowadzącego leczenia.
Na początku faktycznie jest odczuwalny silniejszy ucisk, ponieważ na zęby przyłożona jest nowa siła, do której nie były przyzwyczajone. Podobne uczucie będzie przy wymianie łuków ortodontycznych na grubsze.
Minął zbyt krótki okres czasu, żeby oceniać postępy leczenia i widzieć diametralną różnicę. Terapia wad zgryzu to złożony proces biomechaniczny, który wymaga czasu. Obecność aparatu i lekką bolesność pacjent odczuwa najintensywniej kilka dni po założeniu, potem jest już mniej dyskomfortu. Aparat na pewno działa, zaś fakt, że „nie czuje go Pan na zębach” powinien być raczej zaletą;) Postęp leczenia zależy też od paru czynników: typu aparatu, skomplikowania wady zgryzu, indywidualnych uwarunkowań w jamie ustnej, planu leczenia obranego przez stomatologa. Aparaty samoligaturujące mają to do siebie, że poprzez nieco inną technikę wykonania tarcie jest zredukowane, opór przy przemieszczaniu zębów mniejszy, co może przyśpieszać leczenie, ale i minimalizować ewentualne przykre odczucia, dolegliwości bólowe. Pierwsze efekty ciężko przewidzieć, gdy nie widzi się zgryzu pacjenta, ale do ok. 3 miesięcy zmiana powinna być widoczna gołym okiem.
Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jaka jest skuteczność aparatów ortodontycznych? – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Zakładanie aparatu ortodontycznego po ekstrakcji zęba – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Czy można założyć implant podczas noszenia aparatu? – odpowiada Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
- Jak powinien być stosowany aparat ortodontyczny? – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Czy można powrócić do zgryzu sprzed stosowania aparatu ortodontycznego? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czym kierować się przy wyborze aparatu ortodontycznego? – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Aparat ortodontyczny przy korekcji zgryzu – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Różnica pomiędzy aparatem samoligaturującym a zwykłym – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Czy cofną się efekty leczenia ortodontycznego? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy tradycyjny stały aparat ortodontyczny powoduje martwicę kości? – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
artykuły
Gumki separacyjne - do czego służą i jak je założyć?
Gumki separacyjne to rodzaj gumek, które wprowadza
Aparat ortodontyczny samoligaturujący - charakterystyka, dobór, cena, zalety
Aparat ortodontyczny samoligaturujący to innowacyj
Ortodonta - kim jest i jak wygląda leczenie ortodontyczne
Ortodonta to lekarz-stomatolog, który zajmuje się