Wysypka na ciele po tabletkach antykoncepcyjnych - to możliwe?

Dobry wieczór. Moje pytanie jest następujące: czy wysypka na moim ciele może być spowodowana braniem tabletek antykoncepcyjnych? Tabletki biorę od 2 miesięcy. Dzisiaj skończyłam drugie opakowanie. Do tej pory nie miałam żadnych skutków ubocznych, migren, wahań wagi. Wyciągnęłam ulotkę z moich tabletek i nigdzie nie jest wspomniane, że skutkami uboczymi może być wysypka na ciele. Wysypka występuje w miejscach takich jak: szyja, dekolt, boczne okolice brzucha, trochę ramion oraz pleców. Ostatnimi czasy nie zmieniałam sposobu jedzenia i nie eksperymentowałam z potrawami. Nie mam również uczulenia na nikiel i z tego co mi wiadomo, na żadne tabletki. Jedynie wczoraj zjadłam plasterek cytryny z herbaty (co nigdy mi nie szkodziło). Wysypka wystąpiła nagle wczoraj wieczorem, a dodam, że wczoraj również dostałam okres (jakieś 1-3 dni przed terminem). Obecnie od jutra zaczynam przerwę w braniu tabletek i zastanawiam się, czy muszę odstawić tabletki, jeżeli wysypka nie zejdzie?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Wystąpienie reakcji alergicznej po 2 miesiącach stosowania tabletek jest mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Proponuję  wykonać miesięczną przerwę w przyjmowaniu tabletek. Jeśli wysypka ustąpi, proszę rozpocząć nowe opakowanie w pierwszym dniu miesiączki. Jeśli wysypka pojawi się ponownie, będzie to świadczyło o jej związku z tabletkami. W tej sytuacji konieczna będzie zmiana preparatu lub całkowita rezygnacja z tej metody antykoncepcyjnej.