Wysypka na nogach - jak się jej pozbyć?

Co parę miesięcy dostaję na nogach (z tyłu) powyżej kostki jakąś swędzącą wysypkę. Najpierw jest tak jakby pokłute igłą, później się to powiększa i na koniec rozlewa i znika. Przy tym bardzo swędzi w początkowej fazie. Co to może być?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

witam,

Opis zmian i towarzyszących dolegliwości sugeruje reakcję alergiczną - nie da sie tego jednak stwierdzić bez możliwości obejrzenia zmian. Proszę spróbować zaobserwować w jakich okolicznościach pojawia się wysypka - może zakłada Pani wtedy konkretny rodzaj obuwia, rajstop, czy skarpetek, być może okolica ta ma kontakt z jakimś przedmiotem etc. Po ustaleniu domniemanego źródła należy spróbować je wyeliminować, a przynajmniej unikać kontaktu.
W razie możliwości warto pokazać zmiany lekarzowi - najlepiej dermatologowi lub alergologowi, jeśli będzie to trudne, bądź niemożliwe choćby lekarzowi rodzinnemu.
Pozdrawiam