Wywołanie miesiączki - czy jest to możliwe beż użycia hormonów?

Witam, mam 15 lat i już od roku nie mam miesiączki. Odwiedziłam pół roku temu ginekologa, który stwierdził, że zanik miesiączki jest spowodowany spadkiem wagi i braku mięsa w jadłospisie. Kazał mi troszkę przytyć i przyjść za 3 miesiące, a jeśli miesiączka nadal nie wróci, to przepisze mi hormony. I w tym rzecz. Zamiast przytyć, schudłam około 5 kg. Nie jestem zadowolona z tego, że ginekolog przypisze mi hormony, ponieważ słyszałam, że mogą spowodować tycie, a nie chcę wpadać w błędne koło. Jak przytyję, to znowu będę się odchudzać i znowu zacznie się wszystko od początku. Jest inna możliwość wywołania miesiączki? Może istnieje jakaś dieta?

Witaj,

zanik miesiączki ma najczęściej podłoże hormonalne. U młodych dziewcząt dodatkowymi czynnikami  prowokującymi do zaburzeń miesiączkowania są niedożywienie i ewentualne stałe przebywanie na restrykcyjnej diecie.

W swoim poście nie piszesz, ile ważysz, ani jakie masz BMI. Jeżeli jednak jest ono poniżej 18,5, to możliwe, że przyczyną zaniku miesiączki jest właśnie niedożywienie oraz liczne powikłania takiego stanu.

Przed rozpoczęciem leczenia (najczęściej jest to hormonoterapia) konieczne jest jednak wykonanie pełnego profilu badań hormonalnych, które udzielą obiektywnej odpowiedzi na temat Twojej gospodarki hormonalnej. Dopiero na ich podstawie będzie można ustalić dalsze postępowanie.

Przyrost masy ciała podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej jest poniekąd mitem. Owszem, na rynku są preparaty predysponujące do zatrzymywania wody w organizmie, przez co zauważalne jest zwiększenie masy ciała. Zdecydowana większość preparatów nie ma jednak takiego działania i nie wpływa na masę ciała pacjentki.

Jeżeli jednak mimo wszystko obawiasz się farmakoterapii, sugerowałabym skorzystać z diety na przyrost masy ciała. Nie ma bowiem innej możliwości przywrócenia prawidłowego cyklu miesiączkowania podczas wygłodzenia organizmu.

Pozdrawiam