Brak miesiączki przy niskokalorycznej diecie

Witam. Mam 16 lat . Przy wzroście 175,5 ważę około 55-56 kg. Nie chcę przytyć. Boję się tego. Nie mam także miesiączki już prawie drugi rok (po niskokalorycznej diecie w efekcie ,której schudłam bardzo dużo w krótkim czasie). Co może być przyczyną zaniku miesiączki ? Czy moja waga jest prawidłowa? Ile powinnam kcal spożywać dziennie przy bardzo małej aktywności fizycznej ? Co jeść , aby okres wrócił?

Witaj,
Powinnaś zgłosić się do ginekologa, bo 2 letni brak miesiączki nie koniecznie może być spowodowany odchudzaniem, tym bardziej że Twoja obecna waga nie jest skrajnie niska.
Przede wszystkim zacznij zdrowo się odzywiać. Jedz warzywa i owoce, węglowodany?
Czy w Twojej diecie obecne są tłuszcze?
Bardzo często jego zbyt niska ilość powoduje zaburzenia miesiączkowania.
Wprowadź do diety oliwę z oliwek, olej lniany, zawierają zdrowe tłuszcze, które są niezbędne do produkcji hormonów pciowych.
Smaruj także pieczywo masłem.
Twoja dieta powinna zawierać około 1800kcal, nie mniej.
Szkoda, że nie napisałaś jak wyglądają Twóje nawyki żywieniowe.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Witam, przyczyną zaniku miesiączki może być szybki spadek masy ciała w w bardzo krótkim czasie. Pani waga prawidłowa mieści w granicach 60 - 73 kg, więc w chwili obecnej wazy Pani nawet za mało. Powinna Pani spożywać w ciągu doby około 2000 kcal, a to trochę jedzenia, w tym na pewno pełnowartościowego białka, które znajdziemy w chudym mięsie, rybach czy nabiale. Radzę tutaj konsultacje u dietetyka w celu ustalenia odpiwedniej diety i monitorowania wagi tak aby Pani nie przytyła, ponieważ metabolizm po drastycznym odchudzaniu może być spowolniony.

Szybkie chudnięcie w krótkim czasie może prowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Tkanka tłuszczowa jest bowiem niezwykle aktywnym narządem endokrynnym wpływającym na wydzielanie i działanie wielu hormonów, także hormonów płciowych. Ze względu na długi (dwuletni) brak miesiączki polecam także konsultację ginekologiczną w celu wykluczenia innych przyczyn zaburzeń miesiączkowania oraz wykonanie badań hormonów płciowych.