Brak miesiączki po odchudzaniu i spadku wagi

Witam Mam 17 lat. Ostatnio postanowiłam trochę zrzucić na wadze. Przy wzroście 178 ważę 61 kg. Schudłam 7 kg. Jednak spóźnia mi się okres. Ostatni miałam 23.06 Podejrzewam że brak okresu jest spowodowany spadkiem wagi. Czy mam jeszcze trochę poczekać czy należy się udać do ginekologa. Dodam też że leczę się na tarczycę. Jestem pod stałą kontrolą endokrynologa, zażywam tabletki, ale jak na razie wszystko jest w porządku. Pozdrawiam

Witaj, Bardzo często nieprawidłowe odchudzanie, zbyt szybka utrata kilogramów lub zbyt mała ilość tłuszczu w diecie, większa aktywność fizyczna powoduje zatrzymanie miesiączki. Dieta nawet odchudzająca powinna zawierać tłuszcz, najlepiej nienasycone - orzechy, oliwa z oliwek, oliwki, słonecznik, sezam. Nie napisałaś jak wyglądał u Ciebie proces odchudzania. Jest okres wakacyjny, podróże, niewyspanie, często wpływa na miesiączkę, albo opóźnia, albo przyspiesza. Jeżeli w ciągu 14 dni od daty wystąpienia miesiączki nie wystąpi udaj się do ginekologa, sprawdzi czy coś się nie dzieje. Do tego czasu jedz nie mniej niż 1500 kcal, spożywaj posiłki regularnie i wprowadź zdrowe tłuszcze. Pozdrawiam, Aneta Kościołek