Zanik okresu po odchudzaniu u 15-latki

Mam 15 lat, 164cm i ważę ok.47kg. Od lipca schudłam 9kg. Zdaje sobie sprawę z tego, że jest to dużo w tak krótkim okresie. Nie stosowałam żadnych restrykcyjnych diet, zaczęłam po prostu jeść regularne posiłki, ograniczyłam słodycze i produkty smażone. Zaczęłam ćwiczyć ok.6 razy w tygodniu, na początku były to zbyt intensywne ćwiczenia, ale już nie są one męczące. Moim problemem jest zanik okresu, od 2 miesięcy go nie mam, dlaczego? Nie chcę przytyć w cm, ale chcę dojść do 50 kg.

Witaj,
Zanik miesiączki jest zapewne spowodowany zbyt dużą utratą wagi w ciągu 2 miesięcy. Ograicz troszkę intensywność ćwiczeń np. co 2 dzień, oraz zwiększ ilość tłuszczu w diecie - nie koniecznie smażone ale np. pod postacią ziaren słonecznika, migdałów, oleju lnianego, oliwy z oliwek, tran z wit. D. Zawarte są w nich zdrowe tłuszcze, które organizm wykorzysta do celów prozdrowotnych. Jeśli w ciągu 2-4 tygodni miesiączka nie wystąpi zgłos się do ginekologa. Pozdrawiam, Aneta Kościołek