Dlaczego w dalszym ciągu nie mam miesiączki?

Dzień Dobry, aktualnie ważę 36 kg i mam 153 cm wzrostu. Cierpię na zaburzenia odżywiania, schudłam z 52 kg do 36 kg na kaloryczności 800 kcal.. Chodzę obecnie do psychoterapeuty.. Aktualnie ćwiczę 6 razy w tygodniu, robię dziennie około 18-19 tyś kroków dla zdrowia i spożywam 1600 kcal.. Chciałabym bardzo przytyć, lecz bardzo się boję i coś mnie blokuję, mimo że spożywam 1600 kcal nie wiem dlaczego nie mam dalej miesiączki..Organizm powinnien być już zregenerowany przy tak zwiększonej kaloryczności..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaburzenia miesiączkowania w Pani przypadku z pewnością związane są z odchudzaniem i zaburzeniami odżywiania. Mimo zwiększonej kaloryczności organizm jednak nie regeneruje się tak szybko, jakby się mogło wydawać. Najprawdopodobniej doszło do zaburzeń układu hormonalnego wskutek czego miesiączka została zahamowana.

Aby ją przywrócić należy zadbać o większą ilość kalorii oraz wzrost masy ciała. Organizm potrzebuje również czasu, aby powrócić do poprzedniego stanu oraz zmiany nawyków żywieniowych. Należy również zmniejszyć ilość treningów.

Odzyskanie menstruacji to proces, który zależny jest od wielu czynników, w tym aktualnego stanu zdrowia, początkowej wagi, intensywności treningów (które nadal w Pani przypadku występują) oraz czasu, jaki minął od ostatniej menstruacji.

Warto byłoby udać się do dietetyka, który pomoże Pani w tym procesie. Nie zaszkodzi również wizyta u ginekologa w celu wykluczenia innych przyczyn braku miesiączki.

Przydatne mogą okazać się odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odchudzanie-a-zanik-miesiaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zanik-miesiaczki-po-odchudzaniu-co-robic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.