Zanik miesiączki po odchudzaniu - co robić?

Nie wiem czy dobrze trafiłam ale mam pewien problem z miesiączką. Otóż, mam 17 lat. W tym roku zdecydowałam się na odchudzanie - dieta Dukana. Dietę stosowałam przez 3 miesiące, później zrobiłam sobie przerwę 5 miesięcy i rozpoczęłam ją od nowa. Teraz to będzie 4 miesiąc diety. W zeszłym miesiącu dostałam bardzo słabą miesiączkę na początku miesiąca, przypominało to bardziej plamienie niż okres który miałam wcześniej. Później, za ok. 2 tygodnie plamienie się powtórzyło z tym że bardziej obfite, ale wciąż nie przypominało wcześniejszej miesiączki. Pomyślałam sobie, że coś jest nie tak i zaczęłam zażywać witaminy z myślą że może mój organizm się wzmocni i wszystko będzie w porządku. Ale mimo to sytuacja się powtórzyła. Na początku tego miesiąca znowu pojawiło się plamienie. Wiem że powinnam przerwać odchudzanie i wzbogacić swoją dietę, ale nie wiem czy to wystarczy. Czy mam od razu udać się do lekarza (ginekologa czy rodzinnego??), czy mogę jeszcze poczekać i zobaczyć co będzie w przyszłych miesiącach? Ile mogę czekać tak aby w (dalekiej) przyszłości nie mieć problemów z zajściem w ciążę ?? To znaczy przez ile miesięcy można spokojnie tolerować problemy z miesiączką?
17 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Możesz jeszcze odczekać z wizytą u ginekologa, ale nie powinnaś zwlekać z powrotem do prawidłowej, zróżnicowanej diety, umożliwiającej dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zaburzenia miesiączkowania mogą bowiem być tylko wierzchołkiem góry lodowej, jedynym (póki co!) objawem, że Twój organizm jest niedożywiony.

Tak więc proponuję natychmiastowy powrót do normalnego odżywiania i obserwację cyklu przez 3 miesiące. Jeśli sytuacja się nie unormuje, idź do ginekologa. Jeśli zależy Ci na odchudzeniu się, jedz mniej, ale w sposób zróżnicowany (z uwzględnieniem produktów zbożowych, nabiału, mięsa, warzyw i owoców).

Pamiętaj przy tym, że skrajnie niska masa ciała uniemożliwia prawidłowe miesiączkowanie. Oczywiście powinnaś też wykluczyć możliwość ciąży jako przyczyny skąpych krwawień, jeśli współżyjesz. Pozdrawiam serdecznie!