Wzięłam przeterminowaną tabletkę antykoncepcyjną i zsunęła nam się prezerwatywa - czy stosunek był zabezpieczony?

Mam takie zapytanie. Od 6 lat łykam H***. Nigdy nie zapomniałam tabletki, nie zwróciłam - ogólnie łykałam przykładnie. Teraz przytrafiła mi się taka sytuacja - powinnam połknąć 1. tabletkę z nowego opakowania w sobotę, ale zapomniałam je zabrać. W schowku samochodu znalazłam kilka starych tabletek, tylko że były przeterminowane - ważność marzec 2008. Długo nie myśląc połknęłam ją, a następnego dnia połknęłam już kolejną z właściwego, dobrego opakowania. Problem jest tylko w tym, że w sobotę kochałam się z facetem i przytrafiło się nam coś dziwnego - prezerwatywa została we mnie :/ Oczywiście natychmiast ją wyjęłam i była ona pełna, ale odrobinę nasienia znalazłam na swoich udach. Nie wiem, czy to było to, co 'wypłynęło' w trakcie wyjmowania jej czy może 'wypłynęło' zanim ją wyjęłam? Teraz się obawiam i zastanawiam, czy w takiej sytuacji jest szansa na to, że mogłam zajść w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Skuteczność przeterminowanych tabletek jest obniżona. W związku z tym mogło dojść do zapłodnienia. Jeśli od stosunku nie minęło 72 godziny, proponuję przyjąć tabletkę po stosunku. W przeciwnym przypadku proponuję wykonać test ciążowy (wynik wiarygodny można uzyskać po ok. 2 tygodniach).