Wzrost wagi, apetyt na słodycze i ciągłe zmęczenie

Witam, mam 50 lat, jeszcze klika lat temu miałam niski poziom cukru, w ciągu dnia wynosił np. 89. Pielęgniarka kazała nosić przy sobie cukierki. Ostatnio miewałam wilczy apetyt na słodycze. W nocy bardzo się pociłam, wręcz woda stała na mostku. Miałam niezły apetyt i do tego przytyłam, przy wzroście 166 ważę 85 kg, to straszne. Miewam bóle głowy, często jestem zmęczona i nic mi się nie chce, jednak bardzo szybko regeneruję siły i po 5-10 minutowym odpoczynku jestem w stanie znowu wykonywać prace fizyczne (sprzątanie, gotowanie itp.).

Kilka dni temu zmierzyłam poziom cukru, zaraz po jedzeniu wynosił on 138, po 2 godzinach 128, następnego dnia na czczo 122, 2 godziny po jedzeniu 102. Nie wiem co się dzieje. Dzisiaj rano nie mogłam patrzeć na jedzenie, ogólnie straciłam smak (wszystko jest jednakowe). Na ulicy robiło mi się słabo, w pracy nagle zachciało mi się jeść, czuję się trochę lepiej. Co mam robić? Proszę o poradę.

Pozdrawiam!

Witam!

Istotne, czy pomiary cukru, które Pani wykonywała były wykonywane za pomocą glukometru z krwi włośniczkowej, czy z krwi żylnej. Jeżeli nie miała Pani pomiarów z krwi żylnej należy je wykonać, aby doprecyzować diagnozę - zarówno glikemię na czczo, jak i test doustnego obciążenia glukozą i pomiaru glikemii po 1 i 2 godzinach. Warto też wykonać inne badania podstawowe (morfologia, badanie ogólne moczu, elektrolity). Obecnie przytoczone wyniki wskazują na nieprawidłową glikemię na czczo. Na początek należy zastosować dietę: jeść odpowiednio często, by organizmowi stale dostarczana była glukoza z cukrów złożonych. Posiłki powinny być spożywane co 2-3 godziny w małych porcjach. Należy jeść produkty z cukrami złożonymi, np. makarony, zboża, ziemniaki), a unikać cukrów prostych (głównie słodycze). Warto ograniczyć też spożycie tłuszczów nasyconych, a zwiększyć w swojej diecie ilość ryb, chudych mięs, chudych potraw białkowych.

Pozdrawiam serdecznie!