Z czego mogą wynikać takie problemy?

Witam mam problem na początku lutego miałem nadciśnienie i pocenie rąk pach i stóp kiedy miałem zatkane prawe ucho a po kilku dniach czułem się świetnie aż do połowy marca no i wtedy znowu podczas lekkiego przeziębienia miałem wysokie skoki ciśnienia raz w normie a raz wysokie i pocenie się rąk stóp i pach a następnego dnia czułem się dosyć dobrze aż po 3 dniach doszło do bardzo wysokiego ciśnienia myślałem że stracę przytomność był ból lewego ramienia, pocenie rąk pach stóp i kolejnego dnia nie wytrzymałem i byłem na pogotowiu i miałem badania krwi EKG echo serca i RTG i wszystko dobre i hormony również zapisali mi lek hydroksyzynę. No i po 2 dniach po spacerze znowu nadciśnienie tętnicze ucisk w klatce ,duszności , pocenie się zawroty głowy no i postanowiłem oddychać przez worek i ciśnienie zaczęło spadać do stanu normalnego no i po tych ciężkich przeżyciach po tygodniu zaczęło się poprawiać jak i w następnych no i po wczorajszej spotkaniu ze znajomymi zacząlem się pocić czyli ręce stopy i lekkie duszności podczas spotkania ze znajomymi nie jestem sobą nie umiem czasami jako pierwszy zacząć rozmowy chyba że się jakoś rozkręce chociaż myślę czasami że to przez ćwiczenia izometryczne pojawiły się takie problemy . Kiedy skupiam się na jakiejś pracy czuje się świetnie natomiast przez ostatnie dni miałem lekkie nadciśnienie w dzień a w nocy czułem się cudownie tak jak wczoraj w dzieciństwie od 9 do 18 lat miałem robione badania co pół roku ponieważ brałem hormon wzrostu za pomocą takiego penu codziennie od chyba 8 do 17 lat a teraz mam 22 lata i walczę z jakimś skokiem ciśnień i czuję dyskomfort może po prostu za dużo przeglądam Facebooka czy Instagrama i jeszcze do tego mam lęk przed tym że stanie mi serce może to nerwica która ma wpływ na to że nie jestem sobą przy nowych znajomych. Nie mam po prostu pojęcia co to może być raz miałem w którym czułem się rewelacyjnie będąc w domu a jak wsiadłem do auta że znajomymi to od razu pojawia się pot i duszności nie wiem co robić proszę o pomoc spotykam się z psychiatrą ale on tylko zapisuje mi leki i zwiększa dawkę perazinu i mam upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym. Proszę o odpowiedź bo mój problem jest ciężki i niezrozumiały dla mnie.

Witam Pana,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś