Z jakiego powodu mogły się wytworzyć przeciwciała?

Witam, Jestem obecnie w I trymestrze ciąży. Moja grupa krwi to A3 rh (słaba odmiana antygenu A), ostatnio robiłam badanie odczyn coombsa. Myślałam że tutaj nie ma mowy o konflikcie serologocznym skoro mam rh . A jednak zamiast wyników przyszła informacja o zleceniu dalszych badań w związku z istnieniem przeciwciał. Dodatkowo zamiast grupy krwi a3 rh zostało wpisane ?rh . Bardzo proszę o wyjaśnienie z jakiego powodu mogły się wytworzyć przeciwciala oraz dlaczego zamiast grupy krwi został wpisany znak "?"

Lek. Michał Lenard

Konflikt serologiczny u kobiet w ciąży występuje najczęściej w zakresie układu Rh, ale nie tylko. Może wystąpić również w innych układach, np. w układzie ABO. Z tego powodu, w tym układzie mogły pojawić się przeciwciała. Jeżeli chodzi o znak zapytania w wyniku, to mógł zostać wpisany z powodu niejednoznaczności badania i w takiej sytuacji należy je powtórzyć. Oczywiście o wszystkim należy poinformować ginekologa prowadzącego ciążę. Pozdrawiam!