Za duży progesteron

Witam, w 14 dc robiłam badania hormonalne i wydaje mi się, że progesteron jest za duży. Estradiol - 370,3. FSH - 6,55. Progesteron - 22,21. Dodam, że w 15 dc pęcherzyk miał 12 mm. Cykle raczej mam powyżej 30 dni, więc to chyba nie jest faza lutealna. Od 13 dc przyjmowałam luteinę, bo lekarz powiedział, że nic w tym cylku nie będzie, tzn. że nie urośnie mi pęcherzyk. A 2 miesiące temu pęcherzyk nie pękł, tylko zrobiła się torbielka, i brałam proszki antykoncepcyjne, żeby wchłonąć ją, i się udało. Od 2-6 dc bałam CLO, ale jak widać, bardzo nie pomogło. Poza tym lekarz stwierdził, że jak urośnie mi kiedyś pęcherzyk, to trzeba będzie zrobić mi zastrzyk z pregnylu, bo mi sam nie pęknie. Proszę o pomoc, czy ten progesteron jest za duży i co z moimi pęcherzykami, czy jest w tym cylku możliwość, że urośnie do 20 mm? Czy mam szansę na ciążę w tym cyklu?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie podała Pani, niestety, jednostek, w których wyrażone są wyniki, a to utrudnia bardzo prawidłową interpretację. Progesteron wydaje się być nieco zawyżony, ale może to być efektem zafałszowania wyniku przez przyjmowaną luteinę (jeśli dobrze zrozumiałam, przyjmowała ją Pani przed badaniem). Jeśli nie, należy dążyć do wyjaśnienia przyczyn podwyższonego progesteronu (torbiele jajników, wzmożona produkcja nadnerczowa).

Odpowiedź na Pani drugie pytanie o możliwość owulacji i zajścia w ciąże w podanym cyklu nie jest, niestety, możliwa. Reakcja na stosowane leczenie stymulujące owulację jest indywidualna i trudno ją przewidzieć. Proszę stosować się do zaleceń prowadzącego leczenie ginekologa.

Pozdrawiam.