Zaburzenia widzenia i nerwica

Witam.Mam problemy ze wzrokiem,pół roku temu przeżyłam coś,co wywołało nerwice. Zaobserwałam: - ze kiedy patrze na gładką,jasną powierzchnię widzę pulsujace punkty, które po dłuższym wpatrywaniu zmieniają sie w pulsujaca mozaikę, jakby kwiatek, który sie rusza. -Widzę równiez,że "mruga/miga"cały obraz -Kiedy czytam i oderwe wzrok od kartki, to np na ścianie, przez około 15s widzę wciąż tekst tzn paski (paski-linijki tekstu). Sporo schudlam.Czy to utrata wzroku?Czy efekt nerwicy?

Mgr Dorota Majlich

Myślę, że powinna Pani skonsultować swoje dolegliwości z okulistą.Dopiero po takiej informacji można zastanawiać się czy to objawy nerwicowe.

Witam,
w pewnym stopniu, jest to naturalne fizjologiczne zjawisko, że przy wpatrywaniu się w jasną, gładką powierzchnię (przez jakiś czas i skupiając się na tym) "dostrzegamy" jakieś wzorki. W razie wątpliwości może się Pani także konsultować z okulistą. Generalnie tak działa nasz mózg, że nie "znosi" monotonii i czasem też tak jakby trochę "wymyśla", zapełnia pustkę. Może być tak, co z kolei jest bardziej charakterystyczne dla zaburzeń nerwicowych, że w pierwszej kolejności bardziej skupia się Pani na tego typu doznaniach, w związku z tym pojawiają się jakby ze zdwojona siłą, a jak już się pojawią, może wystąpić także tendencja do lekowego ich interpretowania, może pojawić się myśl "a może tracę wzrok". Osoby nerwicowe są także często bardzo wrażliwe, stąd być może też wynikać większa tendencja do tego zjawiska "widzenia wzorków" no a potem już łatwo (szczególnie przy braku wiedzy co to jest, co w pewnym sensie typowe jest dla każdej osoby) o ich lękową interpretację. Tylko być może u Pani oba te zjawiska mogą być nieco bardziej nasilone, niż typowo. Mam nadzieję, ze nieco przybliżyłam sprawę. Pozdrawiam.