Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zagęszczenia takanki gruczołowej

Dzień dobry! Tydzień temu byłam na badaniu USG piersi, ponieważ wyczułam mały guzek w prawej piersi. W lewej piersi, w tym samym miejscu, wyczułam również drobne zgrubienie. Lekarka po wykonaniu badania powiedziała, że są to zagęszczenia tkanki gruczołowej i że nic mi nie dolega. Dotychczas piersi pobolewały mnie. Po badaniu USG ból jakby się nasilił, czasem bolą mnie też doły pachowe. Stosuję kurację hormonalną, jestem osobą bardzo nerwową, a ostatnie pół roku było dla mnie bardzo stresujące czasem. Zawsze cierpiałam na nieregularne miesiączki. Podobno takie czynniki mają wpływ na tworzenie się zagęszczeń w piersiach. Dostałam lek. Ból pojawia się i znika, aczkolwiek jest dokuczliwy. Proszę mi poradzić. czy powinnam udać się do innego lekarza i zrobić inne badania? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Metody określania statusu receptorów HER2

Witam serdecznie!

Czy przed włączeniem kuracji hormonalnej miała Pani wykonywane poziomy hormonów? Nieregularne miesiączki, bóle lub zagęszczenia piersi często są związane z zaburzeniami hormonalnymi i rzeczywiście czasami zastosowanie doustnej antykoncepcji pomaga w regulacji cyklu i zmniejszeniu dolegliwości bólowych piersi. 

Moim zdaniem, zawsze przed włączeniem leczenia, trzeba sprawdzić o jakie zaburzenia konkretnie chodzi - tzn. oznaczyć poziom estrogenów, progesteronu, FSH, LH oraz prolaktyny w odpowiedniej fazie cyklu. Jeżeli takie badania nie były wykonane, problem wciąż się utrzymuje pomimo stosowania leku, zaleciłabym odstawić tabletki antykoncepcyjne, a po ok. 2 miesiącach zrobić badania.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy