Zagęszczenia takanki gruczołowej

Dzień dobry! Tydzień temu byłam na badaniu USG piersi, ponieważ wyczułam mały guzek w prawej piersi. W lewej piersi, w tym samym miejscu, wyczułam również drobne zgrubienie. Lekarka po wykonaniu badania powiedziała, że są to zagęszczenia tkanki gruczołowej i że nic mi nie dolega. Dotychczas piersi pobolewały mnie. Po badaniu USG ból jakby się nasilił, czasem bolą mnie też doły pachowe. Stosuję kurację hormonalną, jestem osobą bardzo nerwową, a ostatnie pół roku było dla mnie bardzo stresujące czasem. Zawsze cierpiałam na nieregularne miesiączki. Podobno takie czynniki mają wpływ na tworzenie się zagęszczeń w piersiach. Dostałam lek. Ból pojawia się i znika, aczkolwiek jest dokuczliwy. Proszę mi poradzić. czy powinnam udać się do innego lekarza i zrobić inne badania? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Czy przed włączeniem kuracji hormonalnej miała Pani wykonywane poziomy hormonów? Nieregularne miesiączki, bóle lub zagęszczenia piersi często są związane z zaburzeniami hormonalnymi i rzeczywiście czasami zastosowanie doustnej antykoncepcji pomaga w regulacji cyklu i zmniejszeniu dolegliwości bólowych piersi.

Moim zdaniem, zawsze przed włączeniem leczenia, trzeba sprawdzić o jakie zaburzenia konkretnie chodzi - tzn. oznaczyć poziom estrogenów, progesteronu, FSH, LH oraz prolaktyny w odpowiedniej fazie cyklu. Jeżeli takie badania nie były wykonane, problem wciąż się utrzymuje pomimo stosowania leku, zaleciłabym odstawić tabletki antykoncepcyjne, a po ok. 2 miesiącach zrobić badania.

Pozdrawiam serdecznie