Zagrożenie życia przy dużych, bolących żylakach

witam . moja mam ma 51 lat i ma na nogach okropne i duże żylaki . czesto bola ją nogi czesto gdy sie nachodzi. boję się iz ten żylak pękniwe czt=y cos . czy można umrzec od zylaków na nogach ?? dodam iż alatem na duszności gdy jest gorąco . prosze o szczaerą odpowiedz !!
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Po pierwsze mama powinna wykonać badanie USG Doppler u chirurga naczyniowego, który na podstawie wyników tego badanie będzie w stanie stwierdzić, czy żylaki dotyczą tylko żył powierzchownych czy także głębokich.
Żylaki kończyn dolnych predysponują do zakrzepicy żylnej, która z kolei może doprowadzić do zatorowości płucnej lub nawet udaru mózgu.
Wskazana jest konsultacja u chirurga naczyniowego.
Z pewnością mama powinna stosować pończochy/rajstopy przeciwżylakowe (kompresjoterapia). Wskazane może się okazać także leczenie chirurgiczne żylaków.