Zakażenie dróg moczowych a USG brzucha
zakażenie dróg moczowych u 2. dziewczynki, badanie moczu ogólne i posiew.dlaczego pediatra chce zlecić usg brzucha?to mnie przestraszyło. z góry dziękuję za odp. sylwia
ponad rok temu
Witam serdecznie,
Nie ma Pani powodów do niepokoju. Lekarz wdrożył standardowe postępowanie. W przypadku zakażeń układu moczowego u dzieci zawsze warto sprawdzić czy nie istnieją strukturalne nieprawidłowości dróg moczowych, które predysponują do tego rodzaju zakażeń. Badanie ogóle również wykonuje się zawsze przy tego rodzaju zapaleniach. Posiew moczu jest natomiast badaniem w którym wykrywa się jaki konkretnie drobnoustrój spowodował zapalenie i na jakie antybiotyki jest wrażliwy.

Lek. Daniel Lewczak Urolog
60 poziom zaufania
Bardzo prawidłowe postępowanie. USG służy ocenie układu moczowego i ewentualnych patologii (np wad, kamicy) w tym układzie. Ponadto badanie jest nieinwazyjne i niebolesne więc proszę się nie obawiać