Zamartwica urodzeniowa umiarkowana

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące zamartwicy urodzeniowej umiarkowanej. Na skutek czego powstaje zamartwica urodzeniowa umiarkowana? Czy jakieś błędy w ciąży mogą spowodować rozwój tego schorzenia czy może powstaje ono bez żadnego wpływu rodziców? I jeszcze chciałabym zapytać jakie mogą być skutki zamartwicy urodzeniowej umiarkowanej dla życia dziecka? Czy dziecko będzie w życiu mocno odczuwać skutki tej choroby i czy już zawsze będzie ono się przez to męczyło czy może nie będzie tego mocno odczuwało? I jeśli będzie to czy są jakieś sposoby leczenia zamartwicy urodzeniowej umiarkowanej? Czy dziecko po urodzeniu powinno rozpocząć jakąś terapię na zamartwicę albo przyjmowanie jakichś leków czy raczej nie jest to wskazane? Trochę panikuję, ale nie bardzo wiem co powinnam zrobić w takim przypadku... Będę wdzięczna za każdą poradę. Serdecznie pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Zamartwica może być zarówno wynikiem infekcji, wad wrodzonych, nieprawidłowych zachowań matki w czasie ciąży (alkoholizm, narkotyki, papierosy) oraz wielu innych przyczyn. O szczegółach proszę porozmawiać ze specjalistą ginekologiem lub neonatologiem.