Zamiana okularów na szkła kontaktowe

Zastanawiam się nad zamianą moich okularów na szkła kontaktowe, jest jednak na rynku tyle ofert, że nie wiem, co wybrać i czy w ogóle to dobry pomysł. Mam – 3,5 i -4,25 dioptri. Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przy tej  wadzie wzroku jak najbardziej jest to trafny wybór. Szkła kontaktowe są lepsze do zaaplikowania dla krótkowidzów, co pokazują statystyki - jedynie ok. 10% pacjentów to dalekowidze. Ma Pan/Pani do wyboru szkła korekcyjne o różnym terminie przydatności - 1-dniowe, 7-dniowe i 30-dniowe. Dla przykładu: szkła 30-dniowe można nosić przez 30 dni (ale codziennie trzeba na noc je zdejmować i wkładać do specjalnego płynu), z 7-dniowymi jest podobnie, te ostatnie są jednorazowego użytku. Na początek polecam te o krótszym terminie przydatności, bo są tańsze, a przez pierwsze dni uczymy się ich używać, więc  w razie "wypadku” będzie mniejsza strata. Są też takie, w których można spać, ale zdaje to jedynie egzamin na krótką drzemkę. Jeśli chodzi o koszty to wychodzi to podobnie jak w przypadku okularów (ok. 40-60 zł miesięcznie). Należy pamiętać o odpowiedniej higienie, tzn. myciu rąk przy każdym wkładaniu i zdejmowaniu szkieł, odpowiednią ilość płynu, do którego wkłada się soczewkę. Z opisu wynika, że jest to bardzo pracochłonne, ale dla wprawnej ręki to jest 10 minut dziennie, a komfort życia jest dużo większy .Gorąco polecam szkła korekcyjne.