Zanik okresu i wypadanie włosów spowodowane 3-miesięcznym odchudzaniem

Mam 18 lat. Rok temu odchudzalam sie przez 3 miesiace tak, że zanikl mi okres. Powrocil kiedy ''dobilam'' do odpowiedniej wagi. Moje piersi w ogole sie nie rozwijaja, wypada mi bardzo duzo wlosow. Czy to mozlowe ze to sa konsekwencje tego odchudzania rok temu? Hormony mam wszystkie w porzadku, morfologie tez. Czy piersi mi juz nigdy nie urosna?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim warto podkreślić, że w ramach porady internetowej nie mam możliwości zebrać pełnego wywiadu ani Pani zbadać. Wyklucza to zatem możliwość jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie. Mówiąc ogólnie okres intensywnego wzrostu piersi (okres dojrzewania) ma już Pani za sobą, więc rozmiar piersi najpewniej nie ma związku ze stosowanym odchudzaniem, a raczej jest Pani cechą osobniczą. Jeśli ma Pani jednak jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowości budowy/rozwoju swoich piersi, sugeruję konsultację ginekologiczną/endokrynologiczną. Wypadanie włosów wymaga dokładniejszej diagnostyki - sugerowałabym konsultację dermatologiczną.