Jak leczyć to uporczywe wypadanie włosów?

Dzień dobry, mam 20 lat i od 5 lat zmagam się z nadmiernym wypadaniem włosów. Przez ten okres czasu straciłam 2/3 objętości fryzury i mimo stosowania masy wcierek, odżywek, tabletek i innych specyfików nie ma poprawy. Nie wiem już co robić, kiedyś miałam piękne gęste fale a teraz włosy są rzadkie i spuszone. Miałam robione badania krwi 3 razy w ciągu tych 5 lat i wszystko jest w porządku. Czy może to mieć związek z depresją i stresem? Czy mam jeszcze szansę na odzyskanie dawnej objętości ?

Witam! Zaburzenia emocjonalne bardzo często manifestują się zmianami skórnymi lub przydatków skórnych. Dolegliwości dermatologiczne prawie zawsze są modyfikowane stanem emocjonalnym. Sytuacje związane ze zmianami naszej powierzchowności wpędzają nas w nerwicę lub depresję, a wzajemne oddziaływanie tych dolegliwości powoduje dalsze pogłębienie zmian. Bardzo często w terapiach dermatologicznych posiłkujemy się psychoterapią, czasem także wsparciem farmakologicznym (leki p/lękowe i p/depresyjne), co daje lepsze efekty lecznicze. Radzę spróbować i pozdrawiam W. Łuczkowski.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W Pani sytuacji w pierwszej kolejności zalecamy wizytę u dermatologa. Przydatna może być również konsultacja trychologiczna.

Wypadanie włosów może mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Stan włosów może się pogorszyć pod wpływem stosowania niektórych kosmetyków, zażywania leków, nieodpowiedniej diety ubogiej w witaminy i minerały itp. Bardzo często przyczyną wypadania włosów są zaburzenia hormonalne. W takich przypadkach warto skonsultować się dodatkowo z lekarzem endokrynologiem, który zleci Pani odpowiednie badania.

Jeżeli lekarz wykluczy choroby na tle endokrynologicznym czy dermatologicznym być może problem ma podłoże psychogenne. Długotrwały stres również może wpływać na kondycję włosów. Jeżeli w ostatnim czasie miała Pani dużo stresujących sytuacji, być może warto byłoby skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą, aby wspólnie z nimi przepracować swoje stany emocjonalne.

Więcej na temat wypadania włosów oraz jego przyczyn może przeczytać Pani w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami naszych specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-wypadaniem-wlosow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-tak-wypadaja-mi-wlosy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyleczyc-wypadanie-wlosow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.