Zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego palucha

Witam:) Mam podobny problem, tylko mi spuchła poduszka na prawej stopie pod dużym palcem. Miałam robione prześwietlenie i lekarz powiedział, że kość i staw są ok. Wcześniej jakieś 4 lata temu miałam zapalenia stawu w kciuku na prawej dłoni, brałam leki i przeszło, ale teraz bóle się pojawiają. Czy to może być dalszy ciąg chorych stawów, tym razem na stopie? Ta opuchlizna od kiedy ją zauważyłam jest od około 3 mies. Nie czuję dużego bólu przy chodzeniu, czasami odczuwam ból w stawie tego palca, ale przechodzi. Jak dotykam tej spuchniętej poduszki to czuję jakby jakaś substancja tam się znajdowała, (lekko się to przemieszcza). Nie czuję przy tym bólu, chociaż czasami lekki. Lekarz powiedział, żeby zgłosić się do niego za miesiąc, jeśli nie przejdzie i taki mam zamiar, bo wciąż się to utrzymuje.

Trudno mi określić co może się dziać z paluchem bez bezpośredniego badania. Być może to zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Na zdjęciu RTG niewielki stan zapalny tego stanu nie zostanie rozpoznany. Z objawów jakie Pan opisuje i poprzedniej historii związanej z kciukiem można domniemywać, że powodem tego stanu jest np. dna moczanowa. Dlatego warto byłoby wykonać badanie poziomu kwasu moczowego we krwi. Oczywiście także należałoby wykluczyć zmiany reumatyczne (np. RF latex we krwi). W sprawie dalszego postępowania, diagnostyki musi zadecydować lekarz prowadzący.