Co oznacza ból palucha u 26-latki?

Od jakiegoś czasu odczuwam ból palucha u stopy. Boli od boku (jakby macierz paznokcia, wał okołopaznokciowy), ostatnio też od spodu (poduszka palca). Palec jest spuchnięty, czerwony i ciepły. Wykluczyłam kwestię ciasnych butów i problemów z wrastaniem paznokci. Ból nasila się głównie rano i wieczorem. W jakim kierunku można zrobić badania? Jestem bezradna. Pozdrawiam

Lek. Wojciech Zygmunt

Warto wykonać zdjęcie RTG stopy, by wykluczyć ewentualne zmiany zwyrodnieniowe lub urazy. Na sto procent musi pani wykluczyć zanokcicę. Warto również oznaczyć stężenie kwasu moczowego we krwi. Napady bólu stawu śródstopno-paliczkowego palucha zdarzają się napadowo w przebiegu dny moczanowej, jednak ze względu na pani młody wiek jest to mało prawdopodobne. Bardziej skłaniałbym się w kierunku zanokcicy lub zmiany zwyrodnieniowej. Pozdrawiam i życzę zdrowia.