Zawroty głowy - jaka przyczyna?

Mam 23 lata i od dłuższego czasu (od około dwóch lat) mam nawracające zawroty głowy. Miałam robione różne badania, począwszy od badań krwi (wszystko w normie), TSH dobre, sód (139), potas (4,46), glukoza (73). Byłam u 3 neurologów. Pierwszy stwierdził, że cierpię na dystonię neurowegetatywną - dostałam syrop do picia na uspokojenie. Drugi nie widział przyczyn neurologicznych. Trzeci przepisał mi lek. Okulista zbadał ciśnienia dna oka - wszystko w porządku, laryngolog kazał wykonać RTG zatok - też wszystko w porządku. Po pewnym czasie na moją prośbę dostałam skierowanie na RTG odcinka szyjnego i oto wynik: Wyprostowanie lordozy szyjnej z kyfotycznym wygięciem odcinka środkowego kręgosłupa, szczelina międzykręgowa C3-C4 oraz C4-C5 w odcinku tylnym zwężona. Dostałam od neurologa tabletki, po których zawroty miały ustąpić, tak jednak się nie stało. Oprócz zawrotów i czasami bólów głowy mam inne dolegliwości : duszności (mam wrażenie że nie mogę nabrać wystarczającej ilości powietrza, serce mi szybko bije , mam jakieś paniczne lęki , wmawiam stale sobie jakieś ciężkie choroby). Czy to może być nerwica lękowa? Stale boje się o swoje zdrowie, ciągle myślę o zawrotach. Do tego dochodzi ból karku, spięcie i ból łopatek. Lekki masaż tych okolic sprawia ból. Mam uczucie pustki, waty w głowie. Często mam wrażenie jakbym czułą jakieś ciśnienie napierające na uszy. Zawroty czasami przechodzą, ale po jakimś czasie znów wracają i trwają ok 2,3 tyg. Co może być przyczyną? Jak walczyć?

Redakcja abcZdrowie

Zawroty głowy mogą mieć wiele przyczyn, a ich diagnozowanie jest często trudne, przy czym u około 25% osób cierpiących takie dolegliwości ich powód nie zostaje określony, mimo wykonania wielu badań. U młodych pacjentów częstsze są przyczyny laryngologiczne niż neurologiczne, a dla ich określenia nie wystarczy przedmiotowe badanie laryngologiczne, a konieczne są specjalistyczne badanie oceniające funkcje błędnika (badanie elektronystagmograficzne tzw. ENG). Poza tym nie napisała Pani czy była wykonywana diagnostyka neurologiczna, w tym badanie rezonansu magnetycznego głowy oraz USG Doppler tętnic dogłowowych (nieprawidłowości w tych badaniach również mogą wskazać na przyczynę zawrotów). Zaburzenia kręgosłupa szyjnego także przyczyniają się do obecności zawrotów. Ponadto, jeśli badania będą prawidłowe to może okazać się, ze występują u Pani tzw. psychogenne zawroty głowy, na które wpływ mają zaburzenia nerwicowe. Proste sposoby na redukcję zawrotów głowy to: przyjmowanie przynajmniej 2 litrów płynów na dobę oraz unikanie gwałtownych ruchów głową.