Zawyżone limfocyty, obniżone neutrofile

Mam 27 lat i niepokojące wyniki morfologii krwi: limfocyty % - 56, limfocyty # - 2,5 neutrofile % - 31, neutrofile # - 1,40. Pozostałe wyniki w normie, m.in.: leukocyty - 4,4 erytrocyty - 5,0 hemoglobina - 14,0. Niepokoją mnie wyniki limfocytów i neutrofili. Dodam, że ok. 2 miesiące temu dostałam łupież i dwie niewielkie plamy na skórze. Dermatolog nie stwierdził niczego poważnego, zapisał leki. Ponadto mam zaburzenia hormonalne (torbielki na jajnikach i w piersiach, ale wszystko pod kontrolą ginekologa). Jestem zmuszona brać od ponad 2 lat tabletki antykoncepcyjne. Chciałabym jeszcze dodać, że mam dużo bardzo poważnych problemów osobistych, które owocują ogromnym stresem. Co mi dolega? Czy powinnam zrobić sobie markery? Z góry dziękuję za diagnozę i wskazówki.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Leczenie grzybicy

Grzybica to choroba, która może atakować różne części ciała. Jak można się jej pozbyć? Na ten temat wypowiada się ekspert - Agnieszka Bańka-Wrona, lekarz medycyny estetycznej.

Witam!

Lekarz powinien leczyć ludzi, a nie ich badania labolatoryjne. Leczenie należy podjąć wtedy, gdy u pacjenta pojawią się objawy chorobowe, a nie wtedy, gdy jego badania odbiegają od normy.

W badaniach na pierwszy rzuca się w oczy podwyższony odsetek limfocytów. Jendak większe znaczenie ma bezwzględna liczba limfocytów, a nie ich odsetek.  Za limfocytozę uznaje się wartości powyżej 4x10^9/l (z tego, co rozumiem u Pani jest 2,5x10^9/l). Pod uwagę należy wziąć tzw. względną limfocytozę, będącą następstwem zmniejszonej liczby granulocytów. U Pani właśnie wystąpiła granulocytopenia, czyli obniżenie liczby granulocytów poniżej 1,83x10^9/l. Przyczyny mogą być różne. Prawda jest taka, że przewlekły stres nie pozostaje bez wpływu na układ immunologiczny. Natomiast najlepiej będzie, jeśli wybierze się Pani do lekarza ogólnego w celu wykonania badania fizykalnego oraz podstawowych badań (np. OB, CRP, badanie ogólne moczu itp.). Nie ma sensu robić ich na własną rękę i wydawać pieniędzy na drogie badania, które nic nie wniosą. Wyczerpująca rozmowa z pacjentem, dokładne badanie fizykalne oraz podstawowe badania labolatoryjne mają o wiele większe znaczenie niż oznaczanie wymyślnych markerów we krwi.

Z tego, co Pani pisze, mogę mieć podejrzenia, że wystąpiło u Pani obniżenie nastroju, może nawet depresja. Przyczynić się do tego mogą kłopoty osobiste, stres, ale także stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (niektóre leki obniżają nastrój). Depresja czasami przybiera różne maski - np. przewlekłego zmęczenia, kłopotów ze snem lub nieuzasadnionego lęku o swoje zdrowie. Proszę porozmawiać o tym z lekarzem rodzinnym. Jeśli badania okażą się prawidłowe, a Pani dalej będzie odczuwać lęk przed jakąś tajemniczą chorobą - trzeba się zastanowić, czy to nie są objawy depresji

Pozdrawiam!

Lekarz, autorka wielu publikacji naukowych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty