Zawyżone limfocyty, obniżone neutrofile

Mam 27 lat i niepokojące wyniki morfologii krwi: limfocyty % - 56, limfocyty # - 2,5 neutrofile % - 31, neutrofile # - 1,40. Pozostałe wyniki w normie, m.in.: leukocyty - 4,4 erytrocyty - 5,0 hemoglobina - 14,0. Niepokoją mnie wyniki limfocytów i neutrofili. Dodam, że ok. 2 miesiące temu dostałam łupież i dwie niewielkie plamy na skórze. Dermatolog nie stwierdził niczego poważnego, zapisał leki. Ponadto mam zaburzenia hormonalne (torbielki na jajnikach i w piersiach, ale wszystko pod kontrolą ginekologa). Jestem zmuszona brać od ponad 2 lat tabletki antykoncepcyjne. Chciałabym jeszcze dodać, że mam dużo bardzo poważnych problemów osobistych, które owocują ogromnym stresem. Co mi dolega? Czy powinnam zrobić sobie markery? Z góry dziękuję za diagnozę i wskazówki.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Witam!

Lekarz powinien leczyć ludzi, a nie ich badania labolatoryjne. Leczenie należy podjąć wtedy, gdy u pacjenta pojawią się objawy chorobowe, a nie wtedy, gdy jego badania odbiegają od normy.

W badaniach na pierwszy rzuca się w oczy podwyższony odsetek limfocytów. Jendak większe znaczenie ma bezwzględna liczba limfocytów, a nie ich odsetek.  Za limfocytozę uznaje się wartości powyżej 4x10^9/l (z tego, co rozumiem u Pani jest 2,5x10^9/l). Pod uwagę należy wziąć tzw. względną limfocytozę, będącą następstwem zmniejszonej liczby granulocytów. U Pani właśnie wystąpiła granulocytopenia, czyli obniżenie liczby granulocytów poniżej 1,83x10^9/l. Przyczyny mogą być różne. Prawda jest taka, że przewlekły stres nie pozostaje bez wpływu na układ immunologiczny. Natomiast najlepiej będzie, jeśli wybierze się Pani do lekarza ogólnego w celu wykonania badania fizykalnego oraz podstawowych badań (np. OB, CRP, badanie ogólne moczu itp.). Nie ma sensu robić ich na własną rękę i wydawać pieniędzy na drogie badania, które nic nie wniosą. Wyczerpująca rozmowa z pacjentem, dokładne badanie fizykalne oraz podstawowe badania labolatoryjne mają o wiele większe znaczenie niż oznaczanie wymyślnych markerów we krwi.

Z tego, co Pani pisze, mogę mieć podejrzenia, że wystąpiło u Pani obniżenie nastroju, może nawet depresja. Przyczynić się do tego mogą kłopoty osobiste, stres, ale także stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (niektóre leki obniżają nastrój). Depresja czasami przybiera różne maski - np. przewlekłego zmęczenia, kłopotów ze snem lub nieuzasadnionego lęku o swoje zdrowie. Proszę porozmawiać o tym z lekarzem rodzinnym. Jeśli badania okażą się prawidłowe, a Pani dalej będzie odczuwać lęk przed jakąś tajemniczą chorobą - trzeba się zastanowić, czy to nie są objawy depresji

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Podwyższone limfocyty przy obniżonych neutrofilach

Witam. Od trzech miesięcy choruje na nieznana chorobe. W badaniu krwi wychodza podwyzszone limfocyty i obniżone neutrofile. Mam pulsowanie glowy i ciała. Uczucie jakby głowa miała wybuchnac. Ucisk szyi i powiekszone wezly chlonne. Gorączke codziennie ponad 37 stopni. Robilam wszystkie badania na każdą możliwa bakterie. Żadna nie wychodzi. Podejrzewam że choruje na coś czego jeszcze nikt nie odkrył. Znam osobę o identycznych objawach i tez bez diagnozy i pozytywnych skutków leczenia. Co robic?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Proszę koniecznie wykonać rozmaz ręczny krwi i koniecznie udać się do lekarza rodzinnego, po badaniu będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Podwyższone limfocyty a obniżone neutrofile

Podwyższone limfocyty, a obniżone neutrofile ? Mam 22 lata, bardzo proszę o interpretację wyników: Limfocyty 2,62 tys./ul norma: 1,1 -4 Limfocyty % 56,2 % norma: 19 52 Neutrofile 1,47 tys./ul norma: 1,5 7,7 Neutrofile % 31,5 % norma: 34 71 OB 20 mm/h Eozynofile 0,13 tys./ul norma:0,02 0,5. Dodam, że ostatnio czuję się bardzo osłabiona i bolą mnie mięśnie, dlatego badania krwi zrobiłam zapobiegawczo.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Lek. Bartłomiej Grochot
82 poziom zaufania

Witam. Może to wynikać ze stanu zapalnego, który występuje w organizmie. Gdyby te objawy to radziłbym powtórzenie morfologii oraz pogłębienie diagnostyki internistycznej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty