Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która może znajdować się nad i poddziąsłowo na powierzchniach zębowych. Miejsca szczególnie podatne na tworzenie kamienia to powierzchnie zębów w okolicy ujść gruczołów ślinowych, nierówne powierzchnie nazębne (nawisy wypełnień, dostawki protetyczne etc.). Złogi mogą być obecne na wszystkich powierzchniach zębów trudnych do oczyszczenia (przestrzenie miedzyzębowe, językowe).Należy także pamiętać, że kamień nie zawsze jest widoczny. Ze względu na występowanie dzielimy go na kamień naddziąsłowy, który zwykle jest żółty – czasami ciemnieje pod wpływem diety (herbata, wino) lub tytoniu. Natomiast kamień poddziąsłowy jest przeważnie ciemny z powodu rozpadu krwi towarzyszącego zapaleniom dziąseł i innych struktur przyzębia.Pozostawiona na zębach płytka ulega mineralizacji – zaczyna twardnieć i zamienia się w kamień nazębny. Nieusuwany najpierw jest widoczny w postaci ciemniejszej obwódki przy krawędzi dziąseł. To kamień naddziąsłowy. Ale groźniejszy jest kamień ukryty pod dziąsłami, bo może wywołać stan zapalny. Wtedy przy myciu zębów lub gryzieniu jedzenia pojawia się krew, odczuwamy niesmak i brzydki zapach własnego oddechu. Z czasem szyjki zębów (korzenie) odsłaniają się. Są wrażliwe na zmiany temperatury oraz słodkie i kwaśne pokarmy. W końcu rozwija się parodontoza, która nieleczona grozi utratą zębów. By uchronić się przed taką sytuacją, używaj specjalnych leczniczych past do zębów zawierających mleczan glinu.

0

Witam serdecznie,
Prawidłowo wykonany skaling, czyli usuwanie kamienia, który jest częścią wizyty higienizacyjnej, nie ma negatywnego skutku na szkliwo zębów. Powinien być wykonywany przez doświadczoną higienistkę lub przez lekarza.
Usuwanie kamienia odbywa się za pomocą ultradźwięków, które oddziałują tylko na kamień, nie uszkadzając jednocześnie naszego szkliwa.
Ze względu na fizyczne odsłonięcie zakrytych wcześniej kamieniem miejsc, może być jednak odczuwana zwiększona nadwrażliwość. Jednak regularne usuwanie kamienia jest niezwykle ważne, ponieważ jeśli to zaniedbamy, mogą powstawać stany zapalne przyzębia, co w efekcie z czasem może doprowadzić nawet do utraty zębów.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty