Ześlizg trzonów do tyłu na poziomie L5-S1
Ze względu na dolegliwości bólowe w dolnej części pleców zlecono mi badanie RTG. Oto wynik: „Minimalna pr. skolioza i niewielki około 3-4 mm ześlizg trzonów do tyłu na poziomie L5-S1. Poza tym nie ma zmian.” Neurolog oceniła, że „wielkiej tragedii nie ma” i zleciła zabiegi rehabilitacyjne (PM). Jednak po lekturze artykułów w sieci dot. tego rozpoznania poczułam się mocno zaniepokojona. Czy czegoś nie wolno mi robić? Czy taki ześlizg może ulec cofnięciu, czy to już choroba na całe życie?

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon