Zespolenie gwoździem śródszpikowym kości udowej
2 miesiace temu miałem wyciągniety gwózdz śródszpikowy z kosci udowej. Lekarz stwierdził, ze operacja sie udała i nie sa potrzebne zadne badania ( nawet rtg) ani nie jest potrzebna rehabilitacja. Chodzę ale nadal mam poczucie ,ze noga jest bardzo słaba. Czy po takiej operacji nie robi się zadnych badań czy rehabilitacji? Ile czasu potrzeba aby kosć zregenerować? czy przez sam fakt zespolenia gwożdziem śródszpikowym ( ponad 2 lata) kosćjuż nigdy nie bedzie tak mocna?

MĘŻCZYZNA, 50 LAT ponad rok temu
Szanowny Panie, warunkiem kwalifikacji pacjenta do usunięcia metariału zespalajacego jest uzyskanie zrostu kostnego w miejscu przbytego złamania. Ocenia się to na podstawie zdjęcie rtg. Najpewniej miał Pan wykonywane to badanie pzred zabiegiem. Jeżeli operacja pzrebiegła w sposób typowy, bez powikłań to nie ma wskazań do powtarzania badania rtg. Przyjmuje się,że zrost kostny z pzrebudową u zdrowego człowieka uzyskujemy po okołóo 12 miesiącach. Pan miał usuwany materaił po 2 latach. Co do odczuwanej przez Pana niewydolności w zakresie operowanej kończyny - jak najbardziej wskazane było by postepowanie rehabilitacyjne ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń budujących mięśnie, głownie mięsień czworogłowy uda. Po tak długim okresie czasu kość najprawdopodobniej jest zrośnięta i przebudowana. Pozdrawiam i sugeruję podjęcie rehabilitacji.