Raczej to co Pani usłyszała jest prawdą , taki ząb zazwyczaj się usuwa.
Witam! Opisane zgrubienie może być wynikiem stanu zapalnego. Być może możliwa będzie jednak tylko antybiotykoterapia. Usunięcie zęba bez wątpienia będzie postępowaniem ostatecznym. Proszę nie zwlekać, tylko udać się z dzieckiem do lekarza dentysty.
Ten mleczak po prostu obumarł (widocznie próchnica była zbyt głęboka), zgrubienie na dziąsle, to tworzący się ropień. Jeśli- pomimo próby leczenia (a jest ono w mleczakach ograniczone)- stan ropny się utrzymuje, ząb należy usunąć.
„Stomatologia Białystok”
Zgrubienie nad leczonym zębem u pięcioletniego dziecka może mieć kilka przyczyn, i nie zawsze oznacza konieczność usunięcia zęba. Często pojawiające się zgrubienie to efekt zapalenia tkanek wokół zęba, które może wynikać z infekcji. Jeśli ząb był leczenie kanałowo lub miała miejsce głęboka próchnica, mogą występować reakcje zapalne w okolicy dziąsła.
W Twoim przypadku, jeśli stomatolog już usunął plombę i włożył lekarstwo, może to sugerować, że próbował zwalczyć infekcję lub stan zapalny w obrębie zęba. Zgrubienie może być wynikiem tego procesu gojenia lub jeszcze trwającej reakcji zapalnej. Ważne, że leczenie było prowadzone, ale jeśli problem nie zniknął lub zgrubienie się utrzymuje, warto skonsultować się ponownie ze stomatologiem. Istnieje możliwość, że konieczne będzie dalsze leczenie lub dodatkowe zabiegi w celu rozwiązania problemu.
Jeśli zgrubienie jest wynikiem infekcji, a leczenie nie przyniosło rezultatu, stomatolog może zaproponować dalsze leczenie, takie jak rewizja leczenia kanałowego (jeśli było wykonane) lub w rzadkich przypadkach usunięcie zęba. W takim przypadku, jeśli ząb trzeba będzie usunąć, założenie utrzymywacza przestrzeni to sposób, by zachować miejsce na przyszły stały ząb.
Jednak w wielu przypadkach problem zgrubienia można rozwiązać bez konieczności usuwania zęba. Zależnie od stanu zęba, możliwe mogą być inne rozwiązania, takie jak dalsze leczenie zachowawcze, dodatkowe leczenie kanałowe (jeśli infekcja nie została całkowicie usunięta) lub inne zabiegi naprawcze.
Zalecam, aby ponownie skonsultować się ze stomatologiem, który oceni stan zęba i zgrubienie, a także zaproponuje odpowiednią metodę leczenia, aby uniknąć usunięcia zęba, jeśli to możliwe.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zgrubienie na dziąśle nad górną jedynką – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Zgrubienie w dziąśle nad leczonym zębem – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy w zębie może toczyć się proces zapalny? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Przetoka w dziąśle nad zębem leczonym kanałowo – odpowiada Lek. dent. Magdalena Mierzejewska
- Czy opuchlizna dziąsła ma coś wspólnego z leczonym zębem? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
- Jak wyleczyć ropień nad zębem leczonym kanałowo? – odpowiada Lek. dent. Tomasz Herczakowski
- Ropień nad leczonym zębem – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Leczenie próchnicy górnej szóstki – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Leczenie kanałowe i ropień w dziąśle – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Stan zapalny w okolicy zęba – odpowiada Lek. dent. Bogdan Jaremczuk
artykuły
Dewitalizacja zęba - co to jest i jak przebiega?
Dewitalizacja zęba to zaawansowana procedura stoma
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym - zabieg, charakterystyka, materiał kompozytowy, inaly/onlay
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym jest bardzo wa
Leczenie zębów na NFZ. Za co nie musimy płacić u dentysty? #ZdrowaPolka
Leczenie zębów nie kojarzy się przyjemnie. Zwykle