Zgrubienie na dziąśle nad leczonym zębem u pięciolatka

Witam. U mojego pięcioletniego dziecka nad leczonym zębem pojawiło się zgrubienie na dziąśle. Dodam, że rok temu ząb był plombowany, ale tydzień temu dziąsło nad nim spuchło. Nasz stomatolog pozbył się plomby i włożył tam lekarstwo. Po 6 dniach na wizycie zakończył leczenie tego zęba i zaplombował. Niestety dziś zauważyłam to zgrubienie. Czy rzeczywiście ząb będzie musiał być usunięty i założony utrzymywacz przestrzeni. Może jest jakiś inny sposób nie tak radykalny?
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania

Witam! Opisane zgrubienie może być wynikiem stanu zapalnego. Być może możliwa będzie jednak tylko antybiotykoterapia. Usunięcie zęba bez wątpienia będzie postępowaniem ostatecznym. Proszę nie zwlekać, tylko udać się z dzieckiem do lekarza dentysty.

0

Stomatologia Białystok



„Stomatologia Białystok”



Zgrubienie nad leczonym zębem u pięcioletniego dziecka może mieć kilka przyczyn, i nie zawsze oznacza konieczność usunięcia zęba. Często pojawiające się zgrubienie to efekt zapalenia tkanek wokół zęba, które może wynikać z infekcji. Jeśli ząb był leczenie kanałowo lub miała miejsce głęboka próchnica, mogą występować reakcje zapalne w okolicy dziąsła.



W Twoim przypadku, jeśli stomatolog już usunął plombę i włożył lekarstwo, może to sugerować, że próbował zwalczyć infekcję lub stan zapalny w obrębie zęba. Zgrubienie może być wynikiem tego procesu gojenia lub jeszcze trwającej reakcji zapalnej. Ważne, że leczenie było prowadzone, ale jeśli problem nie zniknął lub zgrubienie się utrzymuje, warto skonsultować się ponownie ze stomatologiem. Istnieje możliwość, że konieczne będzie dalsze leczenie lub dodatkowe zabiegi w celu rozwiązania problemu.



Jeśli zgrubienie jest wynikiem infekcji, a leczenie nie przyniosło rezultatu, stomatolog może zaproponować dalsze leczenie, takie jak rewizja leczenia kanałowego (jeśli było wykonane) lub w rzadkich przypadkach usunięcie zęba. W takim przypadku, jeśli ząb trzeba będzie usunąć, założenie utrzymywacza przestrzeni to sposób, by zachować miejsce na przyszły stały ząb.



Jednak w wielu przypadkach problem zgrubienia można rozwiązać bez konieczności usuwania zęba. Zależnie od stanu zęba, możliwe mogą być inne rozwiązania, takie jak dalsze leczenie zachowawcze, dodatkowe leczenie kanałowe (jeśli infekcja nie została całkowicie usunięta) lub inne zabiegi naprawcze.



Zalecam, aby ponownie skonsultować się ze stomatologiem, który oceni stan zęba i zgrubienie, a także zaproponuje odpowiednią metodę leczenia, aby uniknąć usunięcia zęba, jeśli to możliwe.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty