Ziarnistość toksyczna w cytoplazmie neurocytów

W moich badaniach krwi pojawila sie ziarnistosc toksyczna, 40%, w cytoplazmie neurocytow. Pozostala cześć badan wydaje sie w normie. miesiac wczesniej ziarnistosc ta byla obecna tylko w makej ilosci neurocytow. Co to moze byc? Na co sie przebadac? Prosze o porade

Witam!
Wzrost zawartości ziarnistości toksycznych w neutrofilach jest sam w sobie mało specyficznym wskaźnikiem. Najczęściej wiąże się ze stanem zapalnym w organizmie, w pierwszej kolejności z infekcjami, a następnie z innymi chorobami zapalnymi, w tym z autoagresji (jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy). Konieczna jest interpretacja wyniku w oparciu o inne wyniki badań, w szczególności: morfologia krwi z rozmazem, CRP. Istotne są też dane kliniczne - czy leczy się Pani przewlekle, czy regularnie kontroluje sie Pani u ginekologa i stomatologa i ma wyleczone ewentualne stany zapalne w jamie ustnej/ zębach/ układzie moczowo-płciowym. Wskazane jest również badanie ogólne moczu i w razie nieprawidłowego wyniku - posiew moczu. Czy ma Pani jakieś inne objawy, zwłaszcza stany podgorączkowe/gorączkę, nasilone poty, katar, kaszel itp. Może Pani ponownie zadać pytanie podając więcej danych, wtedy łatwiej będzie Panią pokierować.